Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezheted, amivel elfogadod az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.

Őszi tápanyag-utánpótlás

Őszi tápanyag-utánpótlás
A kertbe fektetett munka hosszú távon mindig eredményre vezet. A megfelelő termesztéstechnológia, a jó fajtaválasztás a vetőmagok, termő bokrok, cserjék. gyümölcsfák terén, az átgondolt tápanyagozás és annak átgondolt utánpótlása is hozzájárul a következő év nagyobb termésmennyiségéhez és megfelelő minőségéhez.

A szerves vagy szervetlen trágyázás a helyes?

A tápanyagozás kérdése megosztja a kerttulajdonosokat. A legtöbb esetben egy kész műtrágyából kevert lombtrágya nagyobb eredményekkel bír, mint egy növényi levekből kevert készítmény. Gyors eredményhez a bolti készítmények hatásosabbak szoktak lenni, mint amikor magunk erjesztjük a gyógyító leveket és juttatjuk ki. A házi készítésű szerek ereje a megelőzésben nyer nagyobb létjogosultságot.

A szerves trágyáknál a legtökéletesebb az igazán érett istállótrágya, amit saját növényi alapú komposztunkkal keverhetünk össze és úgy tölthetjük bele magaságyásokba, a fák köré, a veteményre, egyfajta mélymulcsos eljáráshoz hasonló vastagságban. A fenntartható kertben rendkívül fontos a talajban élő hasznos élőlények életterének védelme. Az állati szerves trágyák és a komposzt használatával felpezsdíthetjük a talajban élő élőlények aktivitását, de maga a komposztálás folyamata sem valósul meg a hasznos talajlakó szervezetek nélkül.

Ha baromfitrágyánk van vagy nem egészen érett egyéb trágyánk, akkor azt mindenképpen érdemes keverni termőtalajjal, komposzttal, mert a magas foszfortartalom megperzselheti a növények gyökerét. Az állati trágyák közül ajánlott a korszerű pelletált vagy más néven granulált, komposztált szerves trágyák alkalmazása. Az érett, granulált állati trágyák nem égetik ki a gyökérzetet, így mindig a talajba dolgozhatjuk. A jó minőségű granulált szerves trágyák további előnye, hogy gyommag- és
kórokozómentesek, de hasznos talajbaktériumokat is tartalmaznak. Sokféle pelletált állati trágyából választhatunk.

A boltokban pelletált és komposztált formában is elérhetők a szerves trágyák. Érdemes tudni róluk, hogy csíramentesek, azaz gyomnövény, kórokozó és kártevő sem kerül a kertünkbe. A pelletált baromfitrágya magas tápanyagtartalma miatt javítja a talaj fizikai és kémiai szerkezetét. aminek eredményeként hozzájárul a növények számára hasznos tápanyagok sokkal hatékonyabb feltáródásához.

Nagyobb kertészetekben, gazdaboltokban könnyen beszerezhető a fermentált, granulált szarvasmarhatrágya, amely a növények számára fontos szerves anyagokat, makro- és mikroelemeket, szintén hasznos baktériumokat is tartalmaz.

A pelletált juhtrágya magas nitrogéntartalmáról ismert, de foszfor- és káliumtartalma is jelentős. A legtöbb állati trágyával szemben szaga nem bántó, így a talaj felszínére (például a gyepre) szórva sem kerget el minket és a szomszédot kellemetlen szag.

Kerti tipp

A granulált, komposztált szerves trágya gazdabolti megvásárlása előtt olvassuk el a csomagoláson a tápanyag-összetételt, a szervesanyag- és szárazanyag-tartalmat, valamint az aminosav- és huminsavtartalmat.

A nyúltrágya is remek tápanyagforrás a növények számára, tápanyagtartalma csaknem négyszeres az istállótrágya tápanyagtartalmához képest, további előnye, hogy javítja a talaj szerkezetét.

Komposzt

 

Használatával javítjuk a talaj kémiai és biológiai tulajdonságait, növelhetjük a talajban élő hasznos élőlények számát. A komposztálóba nemcsak a kertben keletkező növényi hulladék, de a háztartásból származó szerves, növényi hulladék is belekerülhet, ennek köszönhetően akár 30%-kal csökkenthetjük a kukába kerülő hulladékot. Az érett komposzt remek tápanyagforrás a növények számára, javítja a talaj szerkezetét, felpezsdíti a talaj élóvilágának aktivitását, valamint magas rosttartalma következtében kitűnő a vízmegtartó képessége. Utóbbi tulajdonságának köszönhetően a vetés és a palántázás során is jól használható.

Komposzt alkalmazásával nagymértékben csökkenthetjük az egyéb trágyák használatát a kertben. A talaj felső rétegébe keverve humusszal látja el a talajt. Az ilyen talajban a növények gyökerei sokkal könnyebben tudják felvenni a talajban található tápanyagokat. folyékony hígtrágyákhoz házikertben viszonylag ritkán jutunk, mert kis kiszerelésben nehezen beszerezhető.

A mikrobiológiai készítmények keverékében ugyanúgy benne vannak a jótékony baktériumok, enzimek, ásványi anyagok, egyéb hasznos elemek, amik miatt, ha össze! juttatjuk ki tudatosan a talajba, akkor az jó megoldás lesz a következő évi termésmennyiség megalapozásához. A szerves trágya használata elősegíti a talajban éló mikroorganizmusok megfelelő életkörülményeinek kialakítását.

Jó tudni!

A komposztálás hosszát több tényező befolyásolja, melyek közül az egyik legfontosabb a komposztálóba kerülő szerves hulladék mérete: a komposztálás folyamata annál gyorsabban megy végbe, minél kisebbre aprítjuk a komposztálóba kerülő növényi hulladékot

A mikroorganizmusok lebontási folyamatokat végeznek, amely által létrejönnek a növények számára hasznos tápanyagok. Ha csak kizárólag műtrágyát használunk, meggátoljuk a földben lévő élő folyamatok helyes működését. A műtrágya csupán a növényt táplálja, mivel csak ásványi eredetű. Így a talaj fokozatosan
elveszíti mikroorganizmus életközösségét, tömörré válik, megindul az elsavasodása, majd ezek a folyamatok magukkal vonják a különböző betegségeket, kórokozókat. A műtrágyák azért rendelkeznek pozitív tulajdonságokkal is. Kisebb a szállítási igényük, használatuk a növény igényeihez időzíthető és az összetételük teljes mértékben a növény szükségleteihez alakítható.

A 3 legfontosabb tény a műtrágyák használatáról:

  1. A nitrogén műtrágyát általában ne ősszel szórjuk ki, hiszen a tavaszi átütő növekedési időszakig leszivárog a talaj alsóbb rétegeibe. Alkalmazzuk inkább a május-júniusi periódusban.
  2. A foszfortartalmú műtrágyát ősszel ásás előtt használjuk, de a folyékony formulációt starter formában a vetéssel egy menetben is kijuttathatjuk.
  3. A káliumtartalmú műtrágya szintén az ászi ásás során vihető be a talajba, így jól beépül a termőföldbe. A megoldás valahol közép úton van. Bár egyre több mikrobiológiai termék kerül házikerti kiszerelésben is a boltok polcaira, mindig lesznek akut, azonnal kezelendő mikroelemhiányok, amikhez elengedhetetlen lesz a műtrágyák használata is. A szaküzletek polcain megtalálhatók ezek a termékek, melyekhez szaktanácsot is kaphatnak a felkészült gazdaboltokban.

Forrás: Kerti Hírmondó

 

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Tápanyagutánpótlás