Lemosószerek
A lemosó permetezés
A tél végén, amikor az időjárás engedi, mindenki kimegy kertjébe, ellenőrzi növényeit, majd nekilát a tavaszi kerttakarításnak. Ezen munkálatokba beletartozik gyümölcsfáink tavaszi metszése is. Metszés után azonban nem szabad megmaradni abban a hitben, hogy a még nyugalomban lévő gyümölcsfáinkra nem leselkednek a kórokozók és kártevők. Éppen ezért a metszés utáni egyik legfontosabb teendőnk a lemosó permetezés. Ezt a műveletet legjobb, közvetlenül a rügyfakadás előtti időpontra időzíteni.
Bordóilé + Kén NEO sc lemosó permetezőszer 500ml
Bordóilé NEO SC Gombaölő Szer 500 ml
Olajos rézkén SE lemosó permetezőszer 250 ml
Vegesol eReS gombaölőszer és lemosószer 200 ml
Agrokén lemosó permetezőszer 250 ml
A tél végén, amikor az időjárás engedi, mindenki kimegy kertjébe, ellenőrzi növényeit, majd nekilát a tavaszi kerttakarításnak. Ezen munkálatokba beletartozik gyümölcsfáink tavaszi metszése is. Metszés után azonban nem szabad megmaradni abban a hitben, hogy a még nyugalomban lévő gyümölcsfáinkra nem leselkednek a kórokozók és kártevők. Éppen ezért a metszés utáni egyik legfontosabb teendőnk a lemosó permetezés. Ezt a műveletet legjobb, közvetlenül a rügyfakadás előtti időpontra időzíteni.
Webshopunknak ez a kategóriája a lemosószerek széles skáláját kínálja fel kertünk egészségének érdekében.
A jelenleg érvényben lévő szabályozások végett a vegyszereket kizárólag személyesen, Profigazda gazdaboltunkban lehet megvásárolni, ahol Kollégáink készséggel állnak rendelkezésükre.
Mire is jók a lemosó permetszerek?
Arról van szó, hogy a permetszer bőséges kijuttatásával elpusztíthatók a szabad szemmel nem látható kórokozók és kártevők áttelelő képletei. Ezért fontos, hogy a kijuttatás alapos legyen, kicsit megfolyjon fáink törzsén a szer, így bejutva a fák kérgének minden kis zugába.
Mielőtt bárki megvásárolná a gazdaboltunk polcán található legelső készítményt, beszéljen kollégáinkkal és mondja el, hogy milyen gyümölcsfához szeretne lemosó permetszert vásárolni, mert nem mindegy, hogy mire mit permetezünk.
• Gombák és baktériumok ellen elsősorban a réz tartalmú szerek a leghatásosabbak (kivéve a liszharmatot).
• Lisztharmat ellen kén tartalmú szereket kell a beteg növényi részekre kijuttatni.
• Kórokozók, kártevők ellen (például levéltetű, monilia, különböző rovarok) az olajos lemosószerek a hatásosak.
Kollégáinkkal való személyes konzultáció során kiderülhet, milyen gyümölcsfák vannak udvarukban. Az egyes fafajok kórokozókkal szembeni ellenálló képességét munkatársaink jól ismerik, tudják a leghatékonyabb ellenszereket betegségek esetén. Ezek alapján ajánlanak olajos, kénes, vagy réz tartalmú szereket.
A személyesen megvásárolt permetszer ezek után gondosan, az előírásoknak megfelelően kijuttatható a növényekre.
Mikre kell figyelni permetezés során?
Lehetőség szerint nézzük meg az időjárás előrejelzést, hogy jósol-e esőt a Meteorológus. Esőben nem lehet permetezni, mert a csapadék rögtön lemossa a permetszert, ami a talajba kerülhet. Amennyiben nem fog esni, úgy ezzel a tényezővel nem kell számolnunk.
Következő környezeti tényező, amire figyelnünk kell, a szél. Csak szélcsendben permetezzünk! Erre különösen hétvégén kell nagyon odafigyelni. Ugyanis jó idő esetén az emberek többnyire kinn tartózkodnak az udvaron. Kertészkednek, kimosott ruháikat teregetik a szabadba. A szél átviheti a permetszert a ruhákra, és más olyan tárgyra, mellyel közvetlen érintkezve egészségükre káros hatást gyakorolhatnak.
Ha ezeket figyelembe vettük kezdődhet maga a permetszer bekeverése. Testi épségünk megóvása érdekében mindenképp viseljünk zárt ruházatot (kesztyű, maszk, köpeny, hosszúujjú póló vagy pulóver, sapka, védőszemüveg). Minél kevesebb testrészünk maradjon szabadon!
Csak steril eszközökkel dolgozzunk már a permetszer bekeverésének idején is. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy orvosilag tömény alkohollal fertőtlenített legyen a permetezőnk, csupán annyit, hogy a permetszert ne a kezünk ügyében található földes, sáros pálcával keverjük össze, egy koszos üvegben, hanem minden tiszta eszközzel történjen.
Nevezzünk ki erre a célra egy tiszta üveget és keverőt. A permetszert ebben keverjük össze. Itt egy tömény oldatot kapunk, amit töltsük bele a permetezőnkbe. (Ügyeljünk a permetező tisztaságára és az első használat előtt sima vízzel vizsgáljuk meg, milyen a szórófej szórásképe, nincs-e dugulás a csőben.)
A tömény oldatot a tartályban hígítsuk az előírásnak megfelelő töménységűre. Mindig csak annyi szert keverjünk be, amennyi szükséges, és minden bizonnyal el fog fogyni! A megmaradt, vagy felesleges vegyszert kiönteni tilos!
A be nem kevert vegyszert száraz hűvös helyen, gyermekektől jól elzárva, számukra elérhetetlen helyen kell tárolni!A permetezőt használat után gondosan mossuk el, szárítsuk ki, előkészítve a legközelebbi használatra, továbbá, hogy ne száradjon bele a permetszer maradéka.
A munkálatok elvégzése után a permetezést végző személynek ajánlott hajmosással egybekötötten lezuhanyoznia. Azt a ruhát, amiben permetezett, mindenképp ki kell mosni, elkülönítve a többi hétköznap viselt szennyes ruháktól.
Figyelem! A permetszer tasakját, dobozát, flakonját őrizzük meg a permetezés ideje alatt! Akkor is, ha az összes vegyszert bekevertük és elhasználtuk. Ugyanis az óvatos, körültekintő munkálatok, megfelelő óvintézkedések ellenére is előfordulhat bőirritáció, a szer véletlenül a szembe juthat. Ilyenkor bő vízzel ki kell mosni és azonnal orvoshoz kell fordulni! A permetszer papírját vigyük magunkkal, mutassuk meg az orvosnak!
A biztonsági óvintézkedést betartva egészen biztosan hatékony növényvédelmet tud folytatni kertjében!
Kollégáim várják szeretettel Profigazda gazdaboltunkban!