A jól levegőztetett talaj könnyedén beszívja az eső- és az öntözővizet egyaránt. Jó vízlevezetés és magas levegőtartalom jellemzi. Ez kulcsfontosságú, mert számos hasznos mikroorganizmus a természetben aerob életformát folytat, így pedig életjelenségei fenntartásához oxigénre van szüksége.
Megfelelő gyökérrendszer
Gyengén levegőztetett talajban a mikroorganizmusok nem működnek kellőképpen, ennek következményeként a szerves anyagok hatékony lebontása sem biztosított,
így a fontos tápanyagok felhasználásának mértéke is csökken. Továbbá az egészséges növekedéshez és a stresszes időszakok elviseléséhez szükséges ellenálló képessége maximalizálásához minden növénynek szüksége van arra, hogy kiterjedt gyökérrendszert fejlesszen ki, hogy a vitális vízhez és tápanyagokhoz való hozzáférése biztosított legyen.
A rosszul levegőztetett talaj szemcséi a terheléstől kisebbek lesznek, és a tömörödéstől a talajszerkezet is károkat szenved. Ennek következményeként kevesebb tér marad a növények gyökereinek, és kisebb hely jut a levegőnek és a víznek. A jól levegőztetett talajban lévő jó gyökérszerkezet biztosítja a növény túlélését forró és
száraz körülmények között.
A levegőztetés fő céljai tehát:
- Enyhíti a talajtömörödést
- Növeli a felszíni víz elvezetését
- Javítja a talaj levegőellátottságát
- Javítja a talajszerkezetet
- Javítja a gyökerezőképességet
- Elősegíti a szerves anyag felszín közeli lebontását
- Növeli a szárazságnak való ellenállás képességét (közvetve úgy, hogy ösztönzi a gyökér mélyebb növekedését, és a felszínt a csapadék és az öntözés számára nyitottan tartja)
Módszerek
Fontos, hogy először a száraz növényi maradványokat a gyepből el kell távolítani, ezzel a filcesedést csökkenteni. Sok különféle levegőztetési módszer létezik, de a kiskerti rutinmunkát a lyukasztás jelenti. A rutin levegőztetésnek a talaj felső 70-150 milliméteres részére kell koncentrálódni. A szükséges felszerelés a megművelendő terület nagyságától és minőségétől függ. A traktorra szerelhető célszerszámok nagy méretválasztékban kaphatók, és igazodnak a mezőgazdasági haszonjárművekhez,
hogy minden munka a lehető leghatékonyabban elvégezhető legyen.
Kisebb területekhez, különösen díszgyepek esetében jobb választás lehet a kisebb méretű, önhajtású, gyalog tolható levegőztető. Ezek elérhetők dob- vagy ütős szerkezettel, és különféle méretű és típusú szerszámok fogadására alkalmasak (lyukasztó, tömör, üreges és a kanál típusok).
A lokalizált munkák esetében fontos szerep jut a kéziszerszámoknak (kerti vasvilla), főként száraz foltok vagy helyi kiszáradásos és tömörödéses problémák esetén.
Amennyiben a talaj kötött, agyagos, a terület vízállásos, érdemes a gyepszellőztetéssel egy menetben homokszórással is próbálkozni, a talaj lazítására, a vízáteresztő képesség növelésére.
KERTI TIPP
A lyukasztás tavasszal és nyáron is végezhető művelet. A lyukasztók egy sor különféle átmérőben és hosszban kaphatók, de olyan lyukat ütnek, amely nem fog tátongani.