Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezheted, amivel elfogadod az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.

Bioszén - a talaj varázslója

Bioszén - a talaj varázslója
A kertészkedés egyik velejárója, hogy időről-időre nagyobb adag fahulladék gyűlik össze a kertben. Kiszáradt bokrok, megmetszett gyümölcsfák, nem kívánt hajtások – egy-egy marék ágat az év folyamán el tud nyelni a komposzthalom, azonban egy őszi, vagy tavaszi nagytakarítás során hatalmas mennyiség tud összegyűlni, amivel sokszor nehéz mit kezdeni.

Fadarálék, vagy bioszén? Így hasznosítsd a zöldhulladékot a kertben!

Egy nagy kupacban ott lehet hagyni egy óriási telken, de a legtöbb embernek ez a több köbméternyi zöldhulladék csak fejfájást okoz, nehéz vele mit kezdeni.

Korábban (és sajnos manapság is) a legtöbben egyszerűen egy szélcsendes napon alágyújtottak és hamuvá vált a kupac, ám ezzel egy fantasztikus, ingyenes tápanyagtól fosztod meg a kerted.

Megmutatjuk a cikkben, hogy milyen sokkal jobb opciód lehetnek, hogyan hasznosíthatod okosabban ezt az erőforrást.

A jó kert alapja a talaj, és annak minősége döntő hatással van a növények növekedésére és egészségére. A jó talajban a gyökerek megfelelően fejlődnek, elérhető számukra kívánt mennyiségben víz, levegő és tápanyag is. De hogyan érhetjük el ezt a kiváló talajminőséget?

Bioszén - a talaj varázslója

Az egyik lehetőség a bioszén használata. A bioszén egy olyan anyag, amely fahulladékból állítható  elő speciális égetési eljárással. A bioszén javítja a talaj szerkezetét, növeli a víz visszatartó képességét, és segít a tápanyagok megkötésében. Emellett hozzájárul a kert természetes ökoszisztémájának fenntartásához, jelentősen megnöveli a különféle hasznos baktériumok, gombák élőhelyét a talajban.

Hogy készül a bioszén?

Bioszenet oxigénhiányos, kontrollált égetéssel kaphatunk, melynek során nem engedjük, hogy a növényi anyagban lévő szén is elégjen és nem hagyjuk, hogy hamuig leégjen a tűz.

A legegyszerűbb módszer bioszén előállítására, ha ásol egy nagyobb égetőgödröt – attól függően, hogy mennyi faanyagot szeretnél égetni ez lehet ~30 centiméter mély és 1,5-2 méter átmérőjű – amelybe belehordod az első adag faanyagot és felülről meggyújtod a tüzet.
Ezután már csak hordanod kell folyamatosan a tetejére a fát. Mivel a tetején égni fog tűz, ezért az alulról jövő füst ezen a tüzön megy át, így gyakorlatilag füstmentesen tudod elégetni az anyagot. 

Amikor már mindent elégettél, akkor jön a folyamat legfontosabb része, mégpedig az, hogy minél hamarabb oltsd el a tüzet. 
Itt tudd, hogy nem elegendő betemetni földdel, vízre, nagyon sok vízre lesz szükséged. Ha csak földdel feded le, akkor alatt a parázs izzani fog, mire 1-2 nappal később kitemeted csak egy nagy kupac hamut fogsz találni. Locsold le a tüzet, vagy még jobb megoldás, ha egy vízzel teli talicskába, vödörbe lapátolod az izzó parazsat.

Ez a hevítés és gyors lehűtés hozza létre a faszenet, ezt a könnyű, porózus szerkezetű anyagot.
Miután megbizonyosodtál róla, hogy nem fog újra felizzani, lehűlt, kiszáradt, akkor zúzd össze amennyire tudod. Nem kell por állagúra, különösen ha konyhakertbe lesz szánva, de azért amennyire lehet apróra törd őket.

Fontos – a faszén nagyon porzik szárazon, használj maszkot, hogy óvd a tüdődet!

Ez azonban még csak a folyamat első fele! 
A porózus, lyukacsos szerkezet képes magában tárolni rengeteg tápanyagot, valamint otthont tud adni számtalan talajlakó apró élőlénynek, ezáltal gyakorlatilag megnöveli a talajod „felszínét”, ugyanannyi négyzetméteren sokkal több élőlény tud megélni, ez a változatosság pedig a növényeid számára igazi áldás.

Ahhoz, hogy a talajodhoz add aktiválnod kell ezt az anyagot, máskülönben mint a szivacs magába szívja a talaj tápanyagát is, így akár 2-3 szezonra is visszavetheti a kerted teljesítményét.

Az aktiválás lényege, hogy feltölts élettel a faszenet, ennek több módja is van

  • keverheted a talajba közvetlenül amikor felásod ősszel és beásol hozzá érett trágyát (ez a legkevésbé javasolt változat)
  • keverd a komposzthoz és adj neki fél-egy évet. Ha van rá mód akkor tartsd egy légmentesen záródó vödörben és amikor nagyobb adag zöldet raksz a komposztra (pl. fűnyírás után), akkor szórj előtte egy réteg faszenet is rá. Ugyanígy összekeverheted érett, átrostált komposzttal is, ekkor 2-3 hónap után már megfelelő lesz a komposzt.
  • Beáztathatod folyékonytrágyába, komposztteába is, pár hét alatt összeérnek az anyagok és már mehet is a kertbe. 

Az így kapott aktivált bioszén egy nagyszerű adalék lesz kertedben, amely hosszú évekig kifejti áldásos hatását.

Fadarálék – a természetes óvóréteg

A másik kiváló lehetőség a fadarálék használata a kertben. Ez a könnyen elkészíthető anyag segít megőrizni a talaj nedvességét, megakadályozza a gyomok növekedését, és hőszigetelő réteget képez a növények gyökerének védelmére. Emellett a fadarálék biológiailag lebomlik, így hozzájárul a talaj természetes megújulásához, javítja annak szerkezetét és a környezet védelméhez is sokat tesz használata.

Fadarálékot sokan méregdrágán vásárolnak különböző helyekről, ám ha folyamatosan újratermelődnek darálható ágak a kertedben, akkor jó ötlet lehet beruházni egy ágdaráló gépbe, amellyel pár centis darabokra apríthatod őket.

A legtöbb háztartási ágdaráló a pár centiméter átmérőjű gallyakkal elbír, ezektől vastagabb ágakhoz erősebb gépre van szükség, vagy a legideálisabb megoldás az, ha a vékony ágakat darálod, a vastagokból pedig faszén készül.

Melyiket milyen talajra érdemes használni?

Alapvetően mindkét anyag mehet nagyjából minden talajba, talajra. A fő különbség, hogy a bioszenet érdemesebb a talajba ásni, míg a fadarálékot jobb a felszínre hordani, különösen ott, ahol sokat égeti a nap és erős szélfújás is pusztítaná a talajt.

  Bioszén Fadarálék
Felhasználási módok Talajba ásva, vagy közvetlen talajfelszínen. Talajtakarásra, de talajba ásva is kifejti pozitív hatását.
Talajtípus ajánlása Homokos és könnyű talajok, száraz talajok, tápanyaghiányos talajok. Széles körben használható, gyomosodásra hajlamos talajokra, valamint hőszigetelésre alkalmas.
Pozitív hatások Talajjavítás, vízmegtartás növelése, tápanyagmegkötés, biológiai aktivitás fokozása. Talajtakarás, gyomok elleni védelem, hőszigetelés, talaj tápanyagtartalmának növelése.
Negatívumok Elkészítése gyakorlatot igényel, fel kell „tölteni” használat előtt. Lebomlási idő, kártevőket és betegségeket vonzhat, bizonyos talajtípusokon hatékonyság csökkenése, nehéz alá trágyázni, no-dig módszer mellett a legjobb.

Az ideális megoldást keresed?

Ha az egyedüli szempont az a minél termékenyebb kert elérése, akkor vesd be mindkét módszert!
Használj a vékony gallyakhoz ágaprító gépet és darálj le mindent, amit csak tudsz.
Az összes többi faanyag, amivel nem bír el a gép abból készíts faszenet – már a nyár folyamán gyárts le annyit amennyit tudsz, töltsd fel őket biológiailag aktív anyagokkal, majd akár kettős ásással is, de juttasd a talaj mélyébe ősszel, ezután takard a talajt 2-3 centiméter vastagon faapríték mulccsal.

Az faszén évek, évtizedek alatt sem bomlik le, megtartja szerkezetét és folyamatosan biztosítja pozitív hatását, ám ettől még időről időre fedőrétegként elhelyezheted vékonyan.

Mindig takard a talajt pár centis rétegben mulccsal, így elfelejtheted a gyomlálást is és a talaj is tele lesz élettel, amitől a növényeid kicsattannak majd az egészségtől!

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Növényvédelem Park- és kertépítés