Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezheted, amivel elfogadod az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.

A három legfontosabb kora tavaszi teendő a gyümölcsfákkal

A három legfontosabb kora tavaszi teendő a gyümölcsfákkal
A gyümölcsösben végzendő tavaszi munkák közül a metszés egyértelműen és alapvetően meghatározza a várható termés mennyiségét. A metszés lényege a fa élettartamának meghosszabbítása. A gyümölcsfák metszése az egyik legmunkaigényesebb és legnagyobb szakértelmet igénylő munkafolyamat.

Első a metszés

Mindegyik gyümölcsfajtának megvannak a metszési jellegzetességei, technikái, és ezt még a gyümölcsfák kora szerinti eltérések is tovább nehezítik. Emellett az elhanyagolt, elöregedett fákat egy erőteljes visszametszéssel megfiatalíthatjuk. Az ilyen drasztikus beavatkozás után a fa erőteljesen hajtani kezd, majd fontos a sok felesleges ág eltávolítása a nyári metszésnél, hogy a fa ne a fejlődésükre fordítsa a sok energiát. A nagyobb vágási felületeket kezeljük, kenjük be sebkezelő kenőccsel, hogy gyorsabban begyógyuljon és ne fertőződjön el a felülete. Metszéskor munkaeszközeinket (metszőolló, ágfürész, kés) legalább fánként fertőtlenítsük, pl. 700/o-os alkoholban, a fertőzések (pl. kajszi gutaütése) tovább terjedésének elkerülése céljából.

Második a fák törzsének az ápolása

A kéregkaparás, törzskezelés elsősorban környezetkímélő növényvédelmi célokat szolgál. Ha kora tavasszal egy erős kesztyűvel, fakaparóval vagy inkább egy drótkefével letisztogatjuk a fák törzsét, a kéregtörmeléket papírra gyűjtjük és elégetjük, akkor rengeteg kéreg alatt megbújó kártevőtől szabadulunk meg, így kevesebb gondunk lesz a nyári növényvédelemmel. A nagyobb kambiumsérülések begyógyítása végett sebkezelőt, sebzárót alkalmazzunk. Ha folyamatosan stresszhatásnak vannak kitéve, a fák kondíciója romlik, és gyengültségi paraziták (taplógombák), mohák, zuzmók jelenhetnek meg a törzsön, ágakon. A zuzmóknak, moháknak nagyon kedvez a magas páratartalmú, nedves fa környezet, illetve a fák körüli árnyékos területek. Fontos a fa lombkoronájának ritkítása,egyrészt hogy több napfény érje a  fakoronát belül is, másrészt a lomb szellőzése miatt.

A zuzmók, mohák megjelenését, felszaporodását a helytelen öntözés is befolyásolhatja. A fák kérgén élő zuzmók, mohák elleni védekezést is a fák nyugalmi állapotában kell elvégezni. Az idős fák törzsét és vázágait drótkefével kell lepucolni, de ez sajnos kevés, illetve vékony ágaknál főleg a rügyek közelében kivitelezhetetlen, ezért előnyben részesítjük a vegyszeres védekezést, igaz, nincs nagy választék a vegyszerekből. A gyümölcsfáknál a kalcium-poliszulfid hatóanyag eredményesen pusztítja a zuzmók alkotóelemét. Hasonlóan jó hatást fejtenek ki a réz hatóanyagú  gombaölő szerek, illetve 7-10%-os vasszulfáttal (moha ellen) is tudunk hatékonyan védekezni, főként, ha a permetlé jól átmossa a termőrügyeket is, a moha/zuzmó ugyanis ott okozza a legtöbb kártételt.

Lemosó permetezés

Permetezés előtt, a gyümölcsfák téli metszése, illetve a mechanikai növényvédelmi munkák során mindenképpen távolítsuk el a sérült, letört vagy különféle károsítókkal (monília, tűzelhalás, vértetű, pajzstetvek) erősen fertőzött, száradó vesszőket, ágrészeket is. A beteg részekkel együtt az egészséges részből is vágjunk le egy kb. 8-10 cm-es darabot. A sebfelületeket fasebkezelők valamelyikével zárjuk le, a levágott, beteg növényi részeket pedig minél előbb égessük el. A törzsön, vázágakon lévő rákos és mézgás sebeket éles késsel az egészséges részig vágjuk ki, majd azokat is kenjük be sebkezelővel.

A kora tavaszi lemosó permetezéssel a gyümölcsfákon, a bogyósok bokrain, a kéregrepedéseken, a törzsön, az ágakon a gombás (tafrina, monília, ventúriás varasodás) és a baktériumos fertőzésektől és az áttelelt kártevőktől (levéltetvek tojásai, pajzstetvek, atkák tojása) védjük meg a fát. A fán maradt moníliás gyümölcsmúmiákat is távolítsuk el. Kizárólag száraz időben permetezzünk, mert ezek mind kontakt szerek, és az eső lemossa őket a felületről. A permetlével
ne takarékoskodjunk. A lemosó permetezésnél a lényeg a bőséges lékijuttatás, célja, hogy a permetlé becsurogjon a fakéreg, a fás részek mélyedéseibe, repedéseibe.

A permetszer ölő hatása akkor optimális, ha a permetlé egyenletes rétegben, mindenhol bevonja a fák és a károsítók felszínét. Mielőtt hozzáfogunk, gereblyézzük
össze a fa alatt esetlegesen ottmaradt faleveleket, mert ezek is sok kártevőt és kórokozók szaporítóképleteit rejthetik el.

Kerti TIPP:

Tél végén, a hidegek elmúlta után, a metszést, a fatisztogatási és faápolási munkákat befejezve kell hozzáfognunk a gyümölcsfák lemosó permetezéshez. A kora tavaszi időszak egyik legfontosabb növényvédelmi teendője a lemosó permetezés, amelyet évente érdemes megismételni.
Lemosó permetezéshez optimális a 8-10o C-os hőmérséklet, de mindenesetre fagymentes, szélcsendes időben kell permetezni.

NAGYON FONTOS:

Nagyon fontos a tavaszi lemosó permetezés időzítése - a rügypattanáshoz lehető legközelebbi időpontban történjen, mert ha már kifakadtak a levelek, a permetlé fitotoxikus lehet, azaz megperzselheti azokat.

A gyümölcsfák lemosó permetezéséhez használhatjuk a réz- (pl. rézszulfát, rézhidroxid, rézoxiklorid, bordói keverék), a poliszulfidkén( pl. kalcium-poliszulfid) és az ún. olajtartalmú készítményeket (pl. vazelinolaj, ásványolaj, növényi olaj, paraffinolaj). A réztartalmú készítmények közös jellemzője, hogy a lisztharmat kivételével a gombás és a baktériumos betegségek ellen hatékonyak. A poliszulfidkén-tartalmú készítmények a különböző gombás betegségeken kívül (pl. lisztharmat, varasodás, monília, veszszőbetegségek stb.) a rovarok (pl. pajzstetvek, levéltetvek, körtelevélbolha) és az atkák ellen is hatásosak. Az ún. olajos készítmények (növényi olaj, paraffinolaj, vazelinolaj) a rovarok és atkák ellen a leggyakrabban alkalmazott lemosószerek. Tekintettel arra, hogy a kártevők többsége még a keményebb téli fagyokat is átvészeli, a telelő alakok ellen az olajos lemosás általánosan javasolt.

Forrás: Kerti hírmondó

Tartalomhoz tartozó címkék: Park- és kertépítés