A szivattyú alkalmazása
A szivattyúkat két típusra lehet osztani – felszíni, vagy vízbe helyezendő. Ez utóbbiak közé tartozik a merülő-, vagy búvárszivattyú.
A búvárszivattyú különböző helyeken alkalmazható, ahol víz szivattyúzására van szükség a vízszint alatt. Például:
- Kútból való víz szivattyúzásra
- Medence, vízóra akna kiürítéséhez
- Elöntött pincék szivattyúzásához
- Víztározókból, tavakból való öntözéshez
- Szennyvíz, szürkevíz kiemelése derítőből
Természetesen ezek mindegyike egészségügyi, higiéniai okok miatt nem feltétlen oldható meg ugyanazzal a géppel, de ezekhez a feladatokhoz tökéletesen megfelelő egy ilyen szivattyú.
Ha bármilyen formában folyadékot kell mozgatnod otthonodban és ezt nem fúrt kútból szeretnéd végezni, akkor egy búvárszivattyú jó megoldás lehet számodra.
Hogyan működik a szerkezet?
A búvárszivattyú felépítése alapvetően roppatn egyszerű, anyagválasztással, extra funkciókkal szokták a gyártók növelni a gép értékét és hasznosságát számodra.
Ahogy a nevéből kiderült, a szivattyút vízbe kell helyezni – maga a motor teljes mértékben vízálló, nem érheti károsodás az elektromos motort a vízben tárolástól (hacsak nem szenved fizikai sérülést).
Szivattyú Kisokos, ha további hasznos infókra is kíváncsi vagy
A zárt géptesten belül 2 nagy rész található – a motor és a szivattyúkerék, vagy szivattyúlapát. A motor hajtja meg a kereket, ami a géptestbe beáramló folyadékot a kialakítása révén meghajtja, az pedig csak egy irányba tud menni (fölfelé) és így áramlik a kifolyócső felé.
Dióhéjban - a víz beáramlik a szívócsövön, a motor meghajtja a lapátokat, amelyek felfelé mozgatják a vizet. A nagy sebességgel mozgó lapátok nagyon sok vizet mozgatnak át a szivattyún, így jön létre a magas nyomás, amellyel nagy víztömeget könnyedén tudsz mozgatni gépeddel.
A szivattyúk része az ún. úszókapcsoló is, amely pofonegyszerű módon tudja ki-be kapcsolni a szerkezetet. Amennyiben üresen, víz – és ezzel együtt hűtés – nélkül működne a gép, akkor a lapátok, a motor hamar felmelegedne, ezzel együtt pedig károsodna, könnyen tönkremehetne. Emiatt került be az úszókapcsoló, amely vízbe helyezve függőlegesen lebeg, amint viszont eltűnik a víz, a kapcsoló szépen átbukik vízszintes helyzetbe és ezzel a szivattyú le is kapcsol automatikusan, így megelőzhető a szárazonfutás.