Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezheted, amivel elfogadod az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.

Üvegházakról bővebben - munka utáni kikapcsolódás

Üvegházakról bővebben - munka utáni kikapcsolódás
Az utóbbi években egyre többen fedezik fel a kertészkedés nyújtotta örömöket.

A kert egy darabnyi természet ahol,megfeledkezhetünk a mindennapok gondjaitól. Új élményekkel gazdagít bennünket, és teljesebbé teszi életünket. Az üvegház pedig még közelebb hozza lakóterünkhöz a természetet. Szinte egész évben magunk termeszthetünk ízletes, vitamindús saláta- és zöldségnövényeket, és már akkor frissen szedhetjük őket, amikor még nem mindenütt kaphatók. Emellett télen ideális teleltető helyet is biztosíthatunk dézsás növényeink számára.

De nemcsak növényeinknek, hanem magunknak is kellemes tartózkodási hely, ahol kikapcsolódhatunk. Valóságos zöld szigetté varázsolhatjuk téli kertünket. Megéri a jó minőségre áldozni, mert akkor hosszú ideig használhatjuk a benne rejlő lehetőségeket.

 

Az üvegház a kerti szezont 2-3 hónappal meghosszabbítja

A lakóépülethez csatolt üvegház energiatakarékos, és az építése is olcsóbb

Az üvegház kialakítása

Az üvegházat egész évben ki tudjuk használni. Kora tavasszal már vethetünk salátát, majd utána nyári virágokat és zöldségeket, melyeket később ki ültetünk szabadföldbe. A nyár folyamán melegigényes zöldségeket termeszthetünk, télen pedig itt teleltethetjük dézsás növényeinket. Az üvegháznak tehát sok funkciót kell
betöltenie, és ha jól van megépítve, akkor 20 éven át vagy még tovább használható. Emiatt mindenképp érdemes a jó minőségű kivitelezésre áldozni, mert hosszú távon megtérül a ráfordított költség.

A jó üvegház 10 legfontosabb kritériuma

1. Sohase döntsünk spontán a „kedvező" árajánlat mellett. Sok készen vásárolt üvegház beszerzése után rövidesen üresen áll a kertben, ugyanis ezek gyakran a legelemibb követelményeknek sem felelnek meg.

2. Kérdezzük meg barátainkat, látogassunk el kertészeti kiállításokra. Nézzük meg környékünkön a gyártók referenciaépítményeit.

3. A nagyság több felületből adódik össze: a hasznosítható felületből (m2) és a hasznosítható légtérből (m3). A tágas üvegház jobb klímájú, amitől bővebb termést várhatunk, és dolgozni is kényelmesebb benne.
4. A szellőzőnyílások (ablakok az ajtók nélkül) nagysága az üvegfelületnek legalább a 10%-a legyen. Legalább kettő, de inkább négy ablak kialakítása ajánlott. Az ideális ajtószélesség 80 cm körüli. A szárnyas ajtók jobbak a tolóajtóknál. Az utóbbiak rendszerint nem szigetelnek jól.
5. A profiloknak stabiloknak kell lenniük, és megfelelő rögzítési lehetőségeket is biztosítaniuk kell, hogy a lámpákat és egyéb berendezéseket biztonságosan felfüggeszthessük rájuk.
6. Széles esőcsatornával több esővizet gyűjthetünk össze, mely növényeink számára nagyon egészséges.
7. A 16 mm-es, duplabordás plexi üveglapoknál minőségben és tartósságban nincs jobb. Ezeket megfelelő szellőzés esetén nem kell árnyékolni. Jó hőszigetelők, áteresztik a napsugarakat, 10 évig garantáltan nem sárgulnak meg.
8. Csak kivételes esetben mondjunk le a szigetelt, fagymentes keretű alapról. Ez megtartja a meleget a talajban, és a pockokat is távol tartja.
9. A műszaki berendezéseknek még nedves légtérben is kifogástalanul kell működniük.
10. A gyártónak minden műszaki kivitelezési és kertészeti kérdésben tájékozottnak kell lennie.

Fűtött vagy fűtetlen?

Még akkor sem szabad az „olcsó", rosszul hőszigetelt üvegház mellett dönteni, ha nem akarjuk fűteni. Az üvegház a napsugárzás által automatikusan felfűti magát. Minél jobb a szigetelés, annál több ingyenes energia áll rendelkezésre. Az őszi és tavaszi hőmérséklet-ingadozások jobban kiegyenlítődnek, így biztosított a növények egyenletes és egészségesebb fejlődése. Egy jól szigetelt, azaz 16 mm-es STP plexiüvegból kialakított üvegház, még -5 °C-os külső hőmérsékletnél is - fűtés nélkül - rendszerint fagymentes marad. A kiegészítő nopp-fóliával pedig még több energiát meg lehet takarítani.

Ha a dézsás növényeket fagymentesen szeretnénk teleltetni, akkor az 16 mm-es plexilapok segítségével, alacsony költséggel megoldható.

Januári munkák az üvegházban
Az üvegház-tulajdonosoknak a kerti év már januárban elkezdődik.

Vetőmag és munkaeszközök
Ellenőrizzük az előző évi vetőmagot. A lejárati dátumot a zacskókon feltüntetik. Erre nyugodtan hagyatkozhatunk, ha a vetőmagot hűvös és száraz helyen tároltuk.
Az új vetőmagok kiválasztása különösen nagy örömet okoz. Jó, ha a vetőmag-katalógusokban feltüntetik a vetés időpontját, a szükséges mennyiséget, és azt, hogy az adott fajta üvegházi vagy szabadföldi termesztésre ajánlott-e. Mivel a minőségi vetőmag nem éppen olcsó, esetleg a szomszédainkkal vagy barátainkkal
közösen rendeljük, és osszuk meg a vetőmagokat. A zacskókban gyakran több mag van, mint amennyi a vetéshez szükséges. Ezenkívül szerezzünk be jó minőségű palántaföldet, vetőtálakat és -tálcákat,rekeszes tűzdelőtálcákat, címkéket és vízálló tintájú tollakat, valamint talajmérőt és maximum-minimum hőmérőt is.

Vetés
Január közepétől-végétől a gyorsan növő, hideggel szemben toleráns saláta és zöldségféléket (pl. tépősaláta, téli porcsin, galambbegysaláta, bors, mustár, hónapos retek) már elvethetjük. Vethetünk a spenótra hasonlító brémai leveles repcekáposztát (Brassica napus ssp. napus) is, amely elő- és
utóveteménynek is kiválóan alkalmas levélzöldség, mivel elviseli az enyhe fagyot. 2-3 hetente vessünk újra. Fagyveszély esetén takarjuk le a veteményt fátyolfóliával. Az évelők magjait, mint pl. az árnyliliom,a kankalinok, a gyűszűvirág, is most vessük el.

Szellőztetés
Az üvegházi növénynek - amilyen gyakran csak lehet - friss levegőt kell juttatni. Az ablaknyitók patronjait a fagyveszély miatt először csak márciusban kell újra beszerelni. Januárban az a legjobb, ha csak „felügyelet" mellett szellőztetünk, ami azt jelenti, hogy kedvező időben néhány órára kinyitjuk az ajtókat és ablakokat.

Öntözés
Januárban alig kell öntözni. Alacsony hőmérsékleten a magas páratartalom kedvez a gombák elszaporodásának, ezért kapcsoljuk be a levegőkeringetőt, hogy a növények levelei megszáradjanak.

A fagy okozta kiszáradás megakadályozása
A fűtetlen üvegházakban megfagyhat a talaj. Az éppen kicsírázott növények levelei a napsugárzástól vizet párologtatnak, viszont a fagyott talajból gyökereik nem tudják pótolni a nedvességet, így végül kiszáradnak. Ebben az esetben átmenetileg újságpapírral takarjuk le növényeinket. Az átmeneti időszakra jó alternatíva az
egyébként fűtetlen üvegház talajának fűtése.

Tartalomhoz tartozó címkék: Ültetvény Zöldségtermesztés