Mivel okoz kárt?
Az alma hajtásait, ágait, sőt még a gyökerét is szívogatja. Kártételének következménye, hogy a megtámadott hajtásokban, ágrészekben, gyökerekben szövetburjánzás indul meg. Ez újabb támadási felületet jelent vértetű egyedeinek, valamint tápanyag-utánpótlási zavarokat okoz. Erős fertőzés esetén a fa pusztulása is bekövetkezhet.
A vértetű jellemzően a már legyengült állapotú, idősebb vagy elhanyagolt, rosszul kezelt almafákon jelenik meg. Felszaporodását az erőteljes vízhajtásképződés, helytelen metszés, jégverések, nem kezelt sebzési felületek elősegítik. A vértetű áttelelő egyedei a talajban (gyökérnyakon, gyökéren) telelnek, majd tavasszal-nyáron feljebb vándorolnak a hajtások/repedések felé, jellemzően egy-egy sebzés (metszési heg, ágtörés) környékén telepednek meg.
Megelőzés:
Mechanikai védekezés mód a szellős lombkorona kialakítása, helyes metszés és fasebkezelés. A tél végi lemosó permetezés az áttelelő egyedeket pusztítja.
Később a vegetációban már csak a kolóniák ellen célzottan tudunk védekezni, kiskertben pirimikarb (Pirimor) hatóanyagú készítménnyel, vagy olajos permetszerekkel (pl. Vektafid R) védekezhetünk.