Talán ez a cím jellemzi a legjobban a most körülöttünk zajló dolgokat a természetben. Hűvös reggelek, ködfoltok, színesedő falevelek, és bizony a reggelente már előforduló talaj menti fagyok. Már- már szinte hangolódva a télre, olyan dolgokat szeretnék veled megosztani, melyek segítségével felkészítheted kerted a téli álomra, neked pedig kiváló torna, hiszen az idei kertészkedésnek még messze nincs vége.
Vágjunk is bele!
Az első és talán az egyik leg szembetűnőbb dolog a falevél összegereblyézése, illetve összeseprése. Szerszámok tekintetében lombseprűt és kerti seprűt igényel. Azt azonban kevesen tudják, hogy micsoda értékes dologgal állnak szemben, hiszen a falevél tele van tápanyagokkal. Gondolj csak bele, hogy egészen tavasztól nyár végéig nagy odafigyeléssel gondoztad növényeid, tápanyaggal láttad el őket. Ezek a tápanyagok nem csak a gyökérben és a szárban találhatóak meg, hanem a levélben is, hiszen gyönyörűek és egészségesek voltak a növények egész vegetációs idő alatt. Éppen ezért ha teheted, komposztáld le. A levél komposzt jóval kevesebb gyommagvakat tartalmaz, ráadásul tele van tápanyaggal. Az így készült földet kiszórhatod következő évben növényeid alá, melyek ezáltal tápanyaghoz jutnak.
Ha már a komposztálásnál járunk, a fűnyesedék is kiváló komposzt alapanyag, azonban ez már több gyommagvat tartalmazhat, mint a levelekből készült komposztföld. Ezzel a módszerrel a zöldhulladékból újrahasznosított anyag lesz, és nem keletkezik szemét. Most elkezdheted készíteni te is komposztföldedet, hiszen ez az az időszak amikor az év utolsó fűnyírását végezheted. Előnye, hogy a fűre hullott falevél is könnyen összeporszívózható a fűnyíróval, így elegendő a ház körül és a kertben összeszedni a faleveleket. Sokan félve vágják már le ilyenkor a füvet mondván, hogy a télfolyamán elfagy, mert rövid. Ami a füvet, illeti sajnos a faggyal szemben nem tehetünk sokat, viszont még mindig jobban tesszük ha egy utolsó gyepápolást megejtünk, mint, hogy hosszan hagyjuk. A rövidre nyírt fű szellősebb, és a tél folyamán ráhullott hó könnyebben a talajba jut amikor olvad. Hosszan hagyott fű esetén felléphet gombásodás, főleg a hótakaró alatt be is rothadhat.
Növények téliesítése: Kertbe kihelyezett dézsás növényeket célszerű fagymentes helyre vinni. Ugyan így a tavasszal kiültetett Dáliákat és Kánákat is fel kell szedni, gumójukat fagymentes helyre kell tenni. Ásó segítségével könnyen kifordíthatjuk a gumókat, majd fa vagy papírládába tároljuk tavaszig.
Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy ilyenkor van a fák egyik fő ültetési szezonja is! Sokan a tavaszt tartják a faültetés lehetséges időszakának, ez azonban nem így van. Attól, hogy lomblevél nélküli fákat vásárolunk, a fa igen is mutat életjelenséget. Ezek a fák lehetnek konténeresek (cserepes), vagy szabad gyökerűek. Ültetésük azért előnyös ősszel, mivel a gyökérzet növekedése nem áll le teljesen a hideg beköszöntével. A gyökérzóna körüli területen 0- 5celsius fok körül még növekszik a gyökér, ezáltal szépen rögzíti magát a talajhoz, s tápanyag felvétele tavasszal biztos lesz. Ezzel szemben a tavasszal ültetett fáknak egyszerre kell energiát fordítaniuk gyökérzetük fejlődésére, valamint a növekedésükre.
Őszi feladataink közé tartozik még az utolsó kerti munkálatok után eszközeink, szerszámaink téliesítése. Kéziszerszámainkat ( ásó, gereblye, kapa) tisztítás után száraz helyen tároljuk!
Azonban nagyobb gondot kell fordítani kerti gépeink téliesítésére! Öntözőrendszerünk szivattyúját (amennyiben a kertben fedetlen helyen van) szereljük le az utolsó használat után, és vigyük száraz helyre. Ilyenkor fontos egy kis figyelmet szentelni magára az öntözőrendszer hálózatra is. Sűrített levegővel nyomassuk ki az egész cső és szórófej rendszerből az ottmaradt vizet, különben a tél folyamán a fagy szétnyomhatja az egész rendszert.
Fűnyírónkat, amennyiben elektromos, elegendő a kést megélezni, és a felkenődött fűnyesedéket eltávolítani a gép aljáról. A kés t élezés után célszerű egy olajos ronggyal áttörölni, hogy a tél folyamán a helyiségben lévő páratartalomtól ne tudjon rozsdásodásnak indulni.
Robbanó (benzin) motoros gépek esetén ugyan így járjunk el. Annyival bonyolultabb a dolgunk, hogy levegőszűrőt és motor olajat is kell cserélnünk. A fűnyíró házon lévő adattáblán szereplő adatok segítségével a gazdaboltok, márkaszervizek készséggel állnak rendelkezésünkre, hogy a motornak legjobb olajat válasszuk, illetve, hogy a motorhoz illő levegőszűrőt kapjuk. Fűnyírónkat ezek után száraz helyen tároljuk.
Fűkaszák esetében egy általános tisztítást végezzünk! Elektromos kasza esetében száraz ronggyal töröljük végig az egész gépet, majd ezt követően tegyük el. Benzines fűkasza (négyütemű, és két ütemű) esetében szintén olaj és szűrőcsere ajánlott. Az olajcsere csak a négyütemű gépekre értendő!
Ha familfej van a gépünkön, akkor csak a körülötte lévő fűnyesedéket távolítsuk el róla, ha viszont kés, akkor élezzük meg a kést, majd olajos ronggyal töröljük át.
Lombszívók, lombfúvók esetében is a motor egészségének megőrzése a cél. Szintén olaj illetve szűrőcsere ajánlatos éven. Természetesen itt is csak a négyütemű gépeknél van olajcsere. Lombszívóknál még gondot szokott okozni a lombgyűjtő zsák kilyukadása. Ezt rendszeres ellenőrzéssel tudjuk kiküszöbölni.
Rotokapák és gyepszellőztetőknél szintén olajcsere, valamint megtisztításuk után a kések egészségi állapotának felmérése ajánlatos. kopott vagy csorbult kések esetén azok csiszolása ajánlatos. Ha már menthetetlenek a kések márkaboltokban rendelhető minden alkatrész. Téli tárolásuk szintén száraz helyen történjen.
Általánosságban elmondható, hogy ilyen apró gondoskodással, évekkel tudjuk meghosszabbítani kerti gépeink élettartamát.
Ezekkel a kerti ötletekkel és tippekkel tökéletesen felkészítheted kerted és gépeid a télre!
Kívánjuk, hogy tanácsaink segítségével gyönyörű őszi kerted legyen!
Írta: Bábel Gábor