Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezheted, amivel elfogadod az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.

A permetlé pH-jával is kell foglalkozni!

A permetlé pH-jával is kell foglalkozni!

Van az úgy, hogy nem használ a szer, hiába teszünk mindent előírás szerint. Ilyen esetben két dologra kell gondolnunk hibalehetőségként. Az egyik a kijuttatási technológia (mikor, hogyan, mivel, stb.) s miután ennek gyorsan utána lehet járni, jöhet a másik: a permetezéshez használt víz megfelelősége!

Mert mivel permetezünk? Nagyrészt vízzel, kis részt hatóanyaggal, amit vízben hígítunk a megfelelő koncentráció eléréséhez. Innentől nem nehéz kitalálni, hogy óriási a víz szerepe az egészben, mivel a vizeink minősége nem állandó! Az sem mindegy, hogy csapvízről vagy fúrt kútból vesszük a permetlé alapját, de kiemelten fontos minden minőségi paraméteren belül a pH!

A pH-érték befolyásolja az oldhatóságot és a tápanyagok felvételét. Ahhoz, hogy a növény hatékonyan fel tudja venni és hasznosítani tudja, a tápanyagoknak vízben oldott formában kell lenniük.

A legtöbb növényvédő szer esetén a legalkalmasabb, ha a pH 6-7 között, a legtöbb lombtrágya esetén pedig 5,5-6,5 közötti tartományban van.
-    A lúgos víz (pH-érték 7 fölött) a lúgos hidrolízis miatt csökkenti a növényvédőszerek hatását, nőhet a lebomlási idő. Lúgos hidrolízis miatt például csökken a hatása a házikertekben gyakran alkalmazott piretroid hatóanyagú rovarölő szereknek, vagy az egyre megosztóbb totális gyomirtónak, a glifozátnak is.
-    A túl savas víz (pH 5 alatt) hatással lehet a permetlevünk stabilitására. A szélsőségesen lúgos vagy savas kémhatású víz károsíthatja a növényt!

Nem csak az egyes hatóanyagokkal kell számolnunk, a legtöbb permetezés során több anyagot is összekeverünk. Mivel különböző anyagok különböző pH-n fejtik ki hatásukat, így egy-egy nem megfelelően összeállított „koktél” csökkentheti a kezelés egyik vagy másik összetevőjének hatékonyságát.


A fentiek után azt tanácsolom, hogy amennyiben Ön is gyakran tapasztalja, hogy nem hatnak a növényvédőszerek, ellenőrizze a permetezéshez használt víz pH-ját. Ezt könnyen megteheti egyszerű kereskedelmi forgalomban kapható pH indikátor papírokkal, vagy komolyabb elektromos mérőműszerekkel. Érdemes a különböző adalékanyagok/segédanyagok közül választani egy pH stabilizátort (rengeteg cég termékpalettáján szerepel már ilyen anyag) és azzal beállítani a permetlé pH-ját 6-7 közötti értékre, ezzel nem lövünk mellé.

Minden egyéb (és gyanús) esetben kérje ki növényorvos véleményét!

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Növényvédelem