Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezheted, amivel elfogadod az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.

Növénytakaró fóliák: téli védelem a kertednek

Növénytakaró fóliák: téli védelem a kertednek

A téli hónapokban a kertek és növények ki vannak téve az időjárás viszontagságainak, azonban a megfelelő védelemmel a növényeid továbbra is egészségesen és virágzóan tarthatod, anélkül, hogy be kellene vinned őket a meleg szobába. A növénytakaró teleltető fóliák olyan kiváló eszközök, amelyekkel megvédheted a növényeidet a hideg és a fagy ellen.

Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk ezeknek a fóliáknak az előnyeit és használatát.

Mi is az a növénytakaró fólia?

A növénytakaró fólia egy speciálisan kialakított, általában átlátszó, áttetsző anyag, amelyet a kertekben és növények védelmére használnak. Ezek a fóliák rendszerint könnyűek és könnyen kezelhetőek, és a kertészeti feladatok során széles körben alkalmazzák.

A növénytakaró fólia szerepe

A fő feladatuk a növények védelme a hideg és a fagy ellen, különösen télen vagy a hűvös tavaszi és őszi hónapokban. A hirtelen időjárás ingadozások, a gyors lehűlések miatt a növényeknek szüksége van az extra védelemre az optimális növekedés, valamint a jó kondíciójuk megóvása érdekében. 

Hogyan képesek védelmet nyújtani a hideg időjárásban?

A növénytakaró fóliák védelmi mechanizmusa több módon működik:
1. Hőmegtartás: Az átlátszó fóliák növényeid számára egy melegebb mikroklímát teremtenek. Napközben az infra-vörös sugárzás bejut a fólián keresztül, ami melegíti a levegőt és a talajt a fólia alatt. Éjszaka pedig megakadályozzák a hő elvesztését a növények körül, így megvédenek a fagyástól.
2. Szélvédő hatás: A takarók óvnak a hideg szél ellen, ami szintén segít abban, hogy a növények melegebb környezetben maradjanak.
3. Védelem a hideg csapadéktól: Egyes fóliák vízállóak, vízlepergetőek, így megakadályozzák a hideg eső vagy hó közvetlen érintkezését a növényekkel, ami a fagyás veszélyét hordozza magában.
4. Rovarvédelem: Fóliánk, különösen a fátyolfóliák nem csupán tavasszal és télen, hanem akár nyáron is használhatóak, segítségükkel a kártevő rovarokat is távol tarthatjuk növényeinktől, legyen szó akár a csigák támadásáról, akár a gyümölcsöket megdézsmáló kártevőkről.

Milyen típusú takarók, fóliák állnak rendelkezésedre?

1. Fátyolfólia:
A fátyolfólia rendkívül könnyű és átlátszó anyag, amely 30-50 gr/négyzetméter súlyú. Az átlátszó jelleg lehetővé teszi a napfény bejutását, miközben megvédi a növényeket a hideg időjárástól. Ideális választás érzékeny növények, például kis palánták, virágok vagy zöldségek védelmére. Az áteresztő képessége segít a növények egészséges növekedésében.
Védelmet biztosít a madarak, rovarok ellen is!

2. Téli takarófólia:
Többféle erősségben áll rendelkezésre, a takarófóliák a hideg időjárásban óvják a növényeket, bokrok, díszfák védelmére is használhatóak. Erős anyaguknak hála több télen át is nyugodtan használhatóak, levegő és víz áteresztőek, így a növény biztonságban vészelheti át a hideget.

3. Juta áttelelő zsákok és juta szövetek: 
A juta áttelelő zsákok tartósak és természetes anyagból készülnek. A 200-300 gramm/négyzetméter súly, hőtartó és légáteresztő, biológiailag lebomló anyaguk egy környezetbarát megoldást kínál a növényeid védelmére, az erős anyag még a nagy havazásnak is ellenáll. Ideálisak nagyobb növények, például bokrok vagy gyümölcsfák védelmére. 

Minden fólia típus több méretben is elérhető a webáruházban. A termékeknél feltüntettük a méreteket, de a terméklapokon további méretek között tudsz válogatni. Egyes termékeink fix méretűek, akár cipzárral, behúzó zsinórral is ellátva, míg másokat szabadon tudsz méretre vágni a saját igényeid szerint.

Hogyan kell helyesen alkalmazni a növénytakaró fóliákat?

Első lépésként válaszd ki a megfelelő típusú és méretű növénytakaró fóliát a növényeid és kerted méretéhez és igényeihez. Vegyél figyelembe minden olyan tényezőt, mint a növények fajtája és a várható hőmérsékleti viszonyok.

A fólia használata előtt tisztítsd meg a környezetet. Egyengesd el a talajt, távolítsd el az elhalt növényi részeket és a környékén lévő gyomokat is.
Terítsd le az átteleltető fóliát a növényre, ügyelve rá, hogy ne nyomja, törje el a hajtásokat miután megfeszíted. Fontos, hogy ne tudjon alulról, vagy réseken bejutni a hideg.
Rögzítsd stabilan, a belekapó szél ne tudjon letépni.
Tavasszal óvatosan vedd le a növényekről a fóliát, ha még várható tavaszi fagy, akkor esténként érdemes vissza tenni addig, míg biztos nem vagy benne, hogy nem lesz probléma.

Növény téliesítéséhez további tippek

A fólián kívül is fontos szempontok vannak a növények téliesítésében, ezek röviden
- öntözés – a téli hónapokban bizonyos növények felfüggesztik az életfunkcióikat, gyakorlatilag hibernációba süllyednek, emiatt nem kell őket öntözni. Leáll a vízmozgás bennük, ezért sem fagynak meg pl. a fák telente, mert nincs bennük víz, ami megfagyva szétrepesztené őket. 
Ugyanakkor néhány növény számára egy minimális mennyiségű vízre ilyenkor is szükség van! 
Végezd el a házifeladatot és járj utána, hogy mely növényeid igénylik a téli öntözést és melyek nem. A szabadföldben tartott növények esetén nagy kárt nem tudsz okozni egy-két vödör felesleges vízzel, dézsás növényeknél viszont tudd a pontos teleltetési menetet!

- talajtakarás – egész évben javasolt a talaj folyamatos takarása, de a téli időszakban különösen ajánlott legalább egy vékony mulcs réteg alkalmazása a növények gyökérzete fölött. Ha más nem, akkor egy pár centi vastag lehullot falevelekből álló takarást kapjon a talaj. 
Ne feledkezz meg a dézsák, cserepek takarásáról sem. Alkalmazhatsz erre buborékfóliát, de akár egy nem használt pléd, bármilyen rongy, szalma is megfelelő lehet, a lényeg, hogy a földlabda is szigetelve legyen, hogy a gyökér ne tudjon elfagyni.


Ezen lépések segítenek abban, hogy a növényeid sikeresen átvészeljék a hideg időjárást, és a növénytakaró fólia pedig további védelmet nyújt, különösen a fagy ellen. Az egyszerű lépések és 

Tartalomhoz tartozó címkék: Növényvédelem