Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezheted, amivel elfogadod az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.

Miért előnyös ha természetközeli, vadvirágos az udvar egy része?

Miért előnyös ha természetközeli, vadvirágos az udvar egy része?

Nincs olyan ember, akinek ne dobbanna meg egy kicsit a szíve, amikor olyan terület mellett halad el, amelyet vadvirágok díszítenek. A pipacsok, margaréták, zsályák, szarkalábak tengere elképesztő látványt nyújt, nem beszélve arról, hogy a méhek számára is hamar kedvelt törzshellyé alakulhat egy ilyen terület. A jó hír az, hogy akár a saját kertünkbe is oda varázsolhatjuk ezt a látványt.
 

Milyen ökológiai előnyei vannak egy vadvirágos udvarnak?

Amellett, hogy gyönyörű látványt nyújt egy ilyen udvar, számos más előnnyel is bír, ugyanis rengeteg élőlénynek szolgálhat lakóhely gyanánt. Békák, sünök, gyíkok költözhetnek be ide, nem nbeszélve arról, hogy a csodaszép virágok vonzzák a rovarokat és a méheket is.

Milyen egyéb előnyei vannak egy ilyen udvarnak?

Alapvetően egy ilyen terület kevés gondozást igényel, cserébe viszont az év bizonyos időszakaiban teljes fényükben pompáznak az itt elvetett vadvirágok. Tulajdonképpen ha az ültetésnél odafigyelünk és megfelelően gondozzuk ezt a részt, később csak a kaszálásra, olykor az öntözésre lehet gondunk, minden mást a természet végez helyettünk. Ez nem csak akkor hatalmas előny, ha kedveljük a vadvirágok látványát, de abban az esetben is, ha alapvetően kevés időt tudunk az udvaron munkával tölteni a mindennapok során. Vagyis tulajdonképpen mindenki jól jár ezzel a
megoldással.

Hogyan és mikor alkossuk meg a saját rétünket?

Ha úgy érzi, kedvet kapott egy ilyen terület megalkotásához a saját udvarán, akkor érdemes tudni az ültetéssel kapcsolatban néhány dolgot. Amennyiben eldöntöttük, hogy rétet szeretnénk készíteni, akkor a talajt semmiképpen ne műtrágyázzuk az ültetést megelőző időszakban, sőt, másféle adalékanyagokra sincs hozzá szükség. A magok ültetése tavasszal vagy ősszel esedékes. Mindenképpen érdemes olyan helyen kialakítani ezt a részt a kertben, ahol nincs folyamatosan szem előtt, hiszen bár az év bizonyos időszakaiban csodálatos látványt nyújt, ezek a növények nem virágoznak örökké. Amennyiben füves részre szeretnénk telepíteni, akkor első lépésként mindenképpen jelöljük ki pontosan azt a területet, amelyről szó van. A fű alatti, tápanyagban szegényebb talaj remek alap lesz a vadvirágok számára. A talaj fellazítását követően pedig jöhet az ültetés. A vadvirágok magjait juttassuk ki a területre. Egy négyzetméterre körülbelül 15 grammot ajánlott kiszórni. Fontos, hogy ezt követően a semmiképpen ne hagyjuk kiszáradni, ugyanakkor lényeges szempont az is, hogy a területen ne álljon meg a víz.

Milyen vadvirágokat érdemes ültetni?

A vadvirágok terén a választék elképesztően széles, így alapvetően nem könnyű a választás. A jó hír viszont az, hogy vegyesen ültetve is megállják a helyüket, sőt, ilyenkor lesz csak igazán rét érzése az embernek. Kerülhet ide pipacs, orbáncfű, vadrezeda, apróbojtorján, mécsvirág, valamilyen zsálya, de van itt helye az évelő bokros lennek, a gyújtoványfűnek és a margarétának is. Ráadásul ezeket nem is szükséges saját magunknak összeválogatni, létezik ugyanis már előre készített vadvirág keverék.
 

Hogyan gondozzuk a virágos rétet?

Nagyon lényeges tudni, hogy egy ilyen otthoni rétet ugyanúgy kell gondozni, akárcsak a füvet. A nyáron virágzó rétet tavasszal vágjuk le, ám ne legyen rövidebb a hossz, mint nyolc centiméter. Tavasszal még lehet egyszer-kétszer kaszálni, de késő tavasztól tilos, ilyenkor már hagyni kell a virágokat kifejlődni. Ősszel, elvirágzás után is lehet kaszálni, de a nyesedéket mindig szedjük össze, ne hagyjuk az adott területen heverni.

Így álmodhatunk saját kis rétet magunknak az otthonunk vagy nyaralónk kertjébe.

Tartalomhoz tartozó címkék: Park- és kertépítés Ültetvény