Már egy aprócska kert tulajdonosaként is hamar megtapasztalhatod, hogy növényeid miként hálálják meg a szeretetteljes, gondos odafigyelést. Fantasztikus, amikor a saját termesztésű zöldségeiddel turbózhatod fel a kedvenc frissítő nyári salátádat, vagy a virágoskerted színkavalkádját csodálhatod nap mint nap.
Csakhogy ahhoz, hogy növényeid ilyen csodákkal ajándékozzanak meg, maximális törődést is igényelnek. A meleg, száraz időjárás természetesen szükségessé teszi a rendszeres öntözést, azonban itt még nincsen vége a feladataidnak.
Miért elengedhetetlen a permetezés?
A nyári meleg estéknek, az éjszakai fagyok ritkulásának, majd az állandó meleg időnek bizony megvannak az árnyoldalai is. Gondolj csak arra, ahogyan békésen üldögélsz kint a kertedben a koraesti órákban, ám egyszer csak bosszantó rovarok repkednek a szemedbe, vagy nem győzöd csapkodni a rád szomjazó szúnyogok hadát!
Te viszonylag könnyen meg tudod védeni magadat a különböző rovarriasztó szerekkel, de kertészként nem feledkezhetsz meg a növényeid védelméről sem. Ebben az időszakban gyorsan elszaporodnak a kártevő rovarok, kórokozók, kullancsok, levéltetvek, amik lombhullást, növényeid megbetegedését, akár elpusztulását is hozhatják magukkal, ha nem gondoskodsz róluk. A preventív permetezéssel azonban mindezt megelőzheted.
Mire figyelj permetezéskor?
- Az első feladatod, hogy tájékozódj alaposan, hogy egyes növényeidre milyen fajta kártevők jelentenek általános veszélyt, majd ezt figyelembe véve vásárold meg az optimális növényvédő szereket
- Vedd figyelembe az időjárást, mielőtt lemosó permetezésbe kezdenél
- o Az ideális levegőhőmérséklet nem túl meleg és nem is túl hideg, 10-25 Celsius fok.
- o Szélcsendben és száraz időben érdemes permetezni – ha a növények levelei még nedvesek, akkor a növényvédő szer könnyen „lecsúszik” róla, így a hatékonysága is csökken
- Mindig ügyelj a megfelelő védőöltözetre, hiszen vegyszerekkel dolgozol, ami a bőrödre, szemedbe kerülve veszélyes lehet az egészségedre
- A növény minden részére egyformán kerüljön a szer, de a permetezés sorrendjét tekintve a különböző típusokra más szabály vonatkozik. Járj utána, hogy melyiknél milyen technikát érdemes alkalmaznod!
- Tartsd be csomagoláson írt arányokat és mennyiségeket, így érheted el a várt eredményt!
Milyen permetezőgépre lehet szükséged?
Webáruházunk, a Profigazda.hu oldalát átböngészve óriási kínálatot találsz a különböző típusú és teljesítményű vegyszertűrő permetezőgépekből. A praktikus, célorientált használatot tekintve 4 kategóriára bontható a választék, amit az alapján határozhatsz meg, hogy pontosabban mire is szeretnéd alkalmazni.
1. Szórófejes kézi permetezők
A legkézenfekvőbb választás, ha csupán egy apró kerted, vagy veteményesed van, nem kell nagy területet átfedni vele. Ügyesen juttathatod vele pontosan a megfelelő részekre a tápoldatot anélkül, hogy érintenéd vele a környezetet. Tökéletes a vízalapú növényi kezelésekhez (pl. rovarirtó, gombaölő) és egyaránt az új palánták kíméletes ápolására.
2. Háton hordható kézi permetezők
Már nagyobb területet is lefedhetsz vele, hiszen többliteres tartállyal rendelkeznek, amit az állítható hevederrel kényelmesen viselhetsz a hátadon munka közben. Az állítható szórófej és teleszkópos nyél segítségével könnyebben hozzáférhetőek a fák és a cserjék is.
3. Benzinmotoros és akkumulátoros permetezők
Méretes kert, magas fák, hosszasabb munka esetében jobban jársz ezekkel a gépekkel, hatalmas segítség, hogy a fújás közben nem kell kézzel pumpálnod a szert.
Az akkumulátoros permetező üzembe helyezése egyszerűbb, mert nem kell benzint lötykölni, a benzinesnek kicsit nagyobb a teljesítményideje, de ha 4-5 órás munkáról van szó, mindkettővel meg leszel elégedve.
Kezdő kertészként abszolút érthető, ha a termékek mennyiségét és sokrétűségét tekintve könnyen összezavarodsz. Ha bizonytalan vagy a választásban, nyugodtan keress minket, és szakértő kollégáink szívesen ellátnak majd tanácsokkal, hogy a lehető legcélszerűbb módon gondozhasd szeretett növényeidet!