Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezheted, amivel elfogadod az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.

Leander teleltetése, kiültetése cserépből

Leander teleltetése, kiültetése cserépből

Idén megelégeltem a 9 db 120 kg körüli leanderek becipelését fedett helyre, így megpróbálkozom a kiültetésükkel.

Frissítés: a kiültetés és a teleltetés sikeres volt, folytatás lent a bejegyzésben.

A vásárlói visszajelzésekből tanulva úgy döntöttem, hogy a leandereim kint töltik a telet a szabadban. Sokan vásárolnak tőlünk teleltető zsákot, van aki fedett helyre viszi be a letakart növényeket, de nagyon sokan a kiültetett növényeket takarják be vele. Növényfüggő a kiültetés, mert például egy banánfával (ami nem is fa), biztos nem próbálkoznék.

A leanderek szerintem még határeset kategóriába tartoznak. Nagyon sok vásárlónk jelezte, hogy szabadföldben töltik a telet a leanderei. Takarással sokat lehet rajta segíteni, hogy ne fagyjanak meg a növények. Amilyen teleink vannak mostanság nem félek tőle, hogy el fog fagyni, de majd tavasszal beszámolok róla neked itt a blogbejegyzésben.

A takarást amennyire lehet húzzuk ki. Tehát még a fagyok beállta után is ráérünk takarni. A leanderek -4, -5°C fokot még kibírnak. A tartósabb kemény fagyok beálltakor kell letakarni őket.

Sok helyen olvastam, hogy fűtőszál és takarás is kell a teljes védelemhez, amiben lehet igazság. Ha kapunk tartós -20°C fokot a télen, akkor a föld feletti része lehet, hogy el fog fagyni, de a gyökere akkor is ép marad és tavasszal kihajt újra. Tehát nem fog elpusztulni a leander. Én csak takartam a leandereket, nem alkalmaztam fűtőszálakat.

Amit még ajánlani tudok az a Damisol Frigomax készítménye. Ezt ősszel a fagyok beállta előtt, illetve tavasszal - amikor beindul a növény "vérkeringése" - kell kijuttatni.

Mikor érdemes kiültetni a leandert?

Hasonlóan, mint a gyümölcsfáknál a leanderek esetében is a legalkalmasabb időpont a kiültetésre az ősz (október közepe általában). Így a leander gyökereinek még a tél előtt meg tudnak erősödni és lesz ideje akklimatizálódni is.

Az őszi hűvösebb idő és a rövidebb nappalok segítik a leandereket, hogy kevesebb stresszel járjon hozzászokni az új körülményekhez. Alacsonyabb hőmérséklet és elegendő páratartalom mellett a leander gyökérrendszere nagyobb biztonságban van, mint például az aszályosabb, nyári időszakban – és semmi sem fontosabb az újonnan ültetett leander gyökérrendszere számára, mint az elegendő víz, a tápanyag zavartalan felvétele mellett.

 

Jöjjenek a kiültetésről készült fotók.

 

Az atombiztos megoldás a fűtőkábel és teleltetőkabát alkalmazása, ahogy azt a lenti videóban is látod, de ezt én túlzásnak érzem. Habár itt egy olajfa takarása történik (ami érzékenyebb növény mint a leander), de a metódus ugyan az. Tavasszal meglátjuk, hogy igazam volt-e.

 

Update:

Ígértem nektek, hogy bemutatom a kiültetés végeredményét. Jelentem sikeres volt.

A képen jobbról a második és harmadik leandert visszametszettem, a talajtól mérve kétarasznyi magasságban körülbelül.

Nagyon szépen bedúsult, reményeim szerint jövőre virágozni is fog. A többit nem metszettem vissza, de jövő tavasszal ezeket is drasztikusan vissza fogom metszeni, hogy szépen bedúsuljanak.

A fenti képen látható leandert visszametszettem tavasszal.

A fenti képen látható leandert nem metszettem vissza tavasszal. Így utólag azt kell mondanom, hogy sajnos. Sokkal dúsabbak és szebbek, azok, amelyiket visszametszettem. Jövő tavasszal ezeket is visszametszem.

Felkészülés a télre:

Fontos, hogy jó állapotú, egészséges leanderekkel vágjunk neki a télnek. Ezért fontos a tél előtti kondiciónálás. Nagyon jó termék a Damisol leander tápoldata.

Ha egész évben megfelelően gondozzuk, akkor bátran vághatunk neki a télnek.

Tartalomhoz tartozó címkék: Park- és kertépítés