Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezheted, amivel elfogadod az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.

Gyeptrágyázás tavasszal

Gyeptrágyázás tavasszal
A tél elmúltával elkezd éledni a természet. Nincs ez másként a gyepünkkel sem. Aki ősszel felkészítette zöldfelületeit a télre, annak bizonyára könnyebb dolga lesz tavasszal, s gyepfelületei is kifogástalan állapotban indulnak majd az évnek.

Hogyan indítsuk útnak gyepünket tavasszal?

Az őszi gyeptrágyázás során a gyökér illetve a gyökérnyaki részét erősítettük a gyepnek. Ha valaki rápillant tavasszal a területre először el fog gondolkozni azon, hogy „Biztos, hogy megérte az őszi gyeptrágyázás?” Hiszen ugyan olyan száraz fűszálakkal van tele a terület, mint korábban, amikor nem végzett őszi gyeptrágyázást.

A válasz igen, megérte!

Ne várjuk, hogy a téli hónapokban gyönyörű zöld legyen minden, hisz nem is ez volt a cél. Inkább annak örüljünk, hogy nem fagyott el a fű. Ezt pedig az őszi gyeptrágyázásnak köszönhetjük.

Azt hiszem nem nagy titok, hogy tavasszal is kell a gyepet trágyázni, de előtte van néhány elvégzendő munka, mielőtt az évszaknak legmegfelelőbb műtrágyát kijuttatjuk a területre. Legelsőnek elvégzendő munka a gyepszellőztetés.

Ha nem áll rendelkezésünkre gyepszellőztető gép egy gereblye vagy egy erősebb (fém) lombseprű is megteszi. Ez azért fontos, hogy az elhalt, száraz fűszálakat, kisebb falevél maradványokat még eltávolítsuk a fűből, hogy aztán újult erővel kezdhessen fejlődni gyepünk.

Abban az esetben, ha ezt a műveletet gyepszellőztető géppel végezzük, akkor a gép késeit állítsuk kicsire. Tavasszal nem ajánlatos a mélyen történő gyepszellőztetés a sarjak megsértése végett. Maximum 2-3 cm mélyen végezzünk gyepszellőztetést ilyenkor. Amennyiben több kés tartozik a gyepszellőztető géphez, úgy a legkisebbet válasszuk a tavaszi gyepszellőztetésre. Bizonyos szintig így is megtépjük a gyep gyökerét, de ez serkentően hat a későbbi növekedésére. Tulajdonképp ezzel a kismértékű megtépéssel sarjadzásra ösztönözzük gyepünket.

Gyepszellőztetés után ajánlott egyszer végigmenni fűnyíróval a területen, hogy a gyepszellőztető gyűjtőtartályába be nem került elhalt fűszálakat is leszedjük a területről. Továbbá a már nagyobb fűszálakat méretre tudjuk vágni. A művelet végeztével szórjunk kevés homokot a kezelt területre. 

Ezt lehetőség szerint végezzük műtrágya szóró kocsival, hogy egyenletes munkát tudjunk végezni. Ha nem áll rendelkezésre szóró kocsi, akkor természetesen kézzel is elvégezhető a művelet. Erre azért van szükség, mert ezáltal javítjuk a talaj pufferképességét, így több vizet képes felvenni egyszerre, és kevesebbet kell öntözni. Lazítjuk a talaj szerkezetét, tehát a vízáteresztő képessége is jobb lesz.

Végezetül pedig jöhet a várva várt műtrágyázás

Ezt szintén előnyösebb műtrágya szóró kocsival végezni, de ha nincs, természetesen kézzel is szórható. Kézzel szórás esetén húzzunk kesztyűt, s csak úgy nyúljunk a műtrágyához!
A lehető legjobban akkor járunk el, ha hosszú hatású műtrágyát veszünk, nem pedig pétisót. A pétisótól gyorsan fog növekedni rövid időn át, mivel annak nitrogéntartalma hamar kimosódik a gyepünk gyökérzónája közül.

Szerencsére ma már kaphatóak olyan hosszú hatású (8-9 hónap) komplex műtrágyák, melyek az őszi gyeptrágyázásig elegendő mennyiségű tápanyaggal látják el gyepünket. Ma már számtalan gyártó van a piacon, aki gyárt és forgalmaz kimondottan gyep műtrágyákat. Itt mindenkinek magának kell eldönteni, hogy kinek melyik a legszimpatikusabb.  A tavaszi gyeptrágyázáshoz szükséges eszközök, műtrágyák megvásárolhatók gazdaboltunkban és a webshopunkban. A Beckmann és az ICL gyeptrágyáival biztosan nem fogsz mellé lőni.  Amennyiben bizonytalan, hogy melyik márkájú gyeptrágyát válassza tavaszi gyeptrágyázásra, eladó munkatársaink készséggel állnak rendelkezésére!

Írta: Bábel Gábor
kertészmérnök
 

Tartalomhoz tartozó címkék: Gyep és gyepápolás

Kapcsolódó tartalmak