Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezheted, amivel elfogadod az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.

Gyepek súlyos betegsége a fuzáriumos fűpusztulás

Gyepek súlyos betegsége a fuzáriumos fűpusztulás
A kertek jellegzetes hangulatát, zöld szín hátterét adó gyepfelületeknek számos károsítója, betegsége ismert. Megjelenésük után, amellett, hogy a fűszőnyeg díszítő értékét rontják, továbbterjedésük várható, ezért korai stádiumban javasolt a védekezés ellenük.

A gyepnek, mint mesterséges, évelő növényközösségnek számos kártevője, betegsége ismert, közülük az egyik leggyakoribb a hópenész, rózsaszínű foltosság, fuzáriumos foltosság, fuzáriumos fűpusztulás nevű betegség. Ez a sok elnevezés ugyanazt a betegséget illeti. Az elváltozást a Fusarium (Microdochium} nivalis nevű gomba okozza. Fűfélék közül bizonyos fűfajoknál fellépése gyakori, az egynyári perje (Poa annua), angolperje (Lolium perenne), csenkeszfélék {Festuca spp.} és tippanfélék (Agrostis stofonifera) erősen fogékonyak a gombára. Ahol megjelenik, későbbi visszatérésére is számítani lehet.

Hópenész


Fuzáriumos kör alapú fűpusztulás

A betegség hópenész néven is ismert, a gomba az őszi vetésű, így zöld leveles, bokros állapotukban áttelelő gabonaféléken (búza, árpa) is karosít, azok fűhöz hasonló leveleit is károsítja. A hosszan (gyakran hetekig) tartó vastag hótakaró alatt fellépő levegőtlenség hatására szaporodik fel a kórokozó, és a levelek elhalását okozza. Gyep és gabona levelein a kártétel tünetei hasonlóak: a levelek sárgulva, majd barnulva nedvesen elhalnak, rohadnak, a levelek összetapadva a talajra fekszenek.

A kár már csak a hó elolvadása után válik nyilvánvalóvá. Súlyos, extrém fűpusztulás elsősorban a tartós hóborítás következtében alakul ki.

Tünetek

A gomba hótakaró nélkül is károsítja a gyepet, már ősszel apró, előbb sárguló, majd narancsvörös-vörösbarna színű apró, kör alakú néhány cm-es foltok formájában okoz levélelhalást. Télen a foltok egymáshoz közel, csoportosan jelennek meg, méretük elérheti a 10-20 cm-es átmérőt, a fűszálak barnán elhalnak. Folyamatos és ismétlődő hűvös, nedves időjárásnál a foltokon fehéres vagy rózsaszínű, penészszerű bevonat, a gomba micéliuma is kifejlődik. A finom pókhálószerű micéliumbevonat gyakran csak a hajnali órákban látható, a gyep felszáradásával eltűnik. A gomba a tövek gyökérnyaki részét is megfertőzi, elhalást okozva.

A gomba életciklusa

A gomba egész évben jelen van a gyepen, a levélhulladékokon és a talajban tartja fenn magát. A nagy hideget is elviseli, -20 °C-on is é1etben marad. Optimális hőmérséklet számára a 12-19 ·e. A nyári fűelhalás kevésbé feltűnő lehet, mert a fű gyors lombnövekedése hamar benövi, eltakarja az elhalt leveleket. A hűvös, nedves idő beköszöntével gombafonalakat (micéliumot), szaporító spórákat (konídiumokat) fejleszt, szaporodik. Utóbbiak szóródását az esőcseppek és a szél is segítik. Ápolás során a cipőtalpra tapadt beteg levelekkel, gombarészekkel magunk is elősegítjük terjedését.

Hó alatt a levélzet elhal
Hópenész gombamicélium a leveleken

Környezeti tényezők

Nem átfagyott, 0-8 °C közötti hőmérsékletű nedves talaj és nedves levelek - ősztől tavaszig - kedveznek a betegség fellépésének és terjedésének. Különösen súlyos megjelenése a hótakaró hosszan tartó fennmaradásával párosul. Segítik a betegséget a visszatérő, ismétlődő, nedves, hűvös időjárási ciklusok. A túlzottan rövidre nyírt gyepnél is gyakoribb a fertőzése. Megfigyelések szerint a 6 cm-es vagy ennél nagyobb fűmagasságnál kártétele kevésbé súlyos. A betegség erősödése akkor várható, amikor a fú növekedése lelassul, gyenge. Kedveznek a gombafertőzésnek a tartósan felhős, fényszegény időszakok, a magas páratartalmú, ködös napszakok.

A védekezés lehetőségei: Eredmény az agrotechnikai, kémiai védekezési módszerek együttes, harmonikus alkalmazásával, integrált védelemmel biztosított.

Agrotechnikai, ápolási javaslatok

A gombával szemben a gyep 6-7,5 cm magasságnál a legellenállóbb, ennél alacsonyabb vagy  magasabb állomány fogékonysága lényegesen nagyobb. A gyep vízellátása szintén befolyásolja a gombával szembeni fogékonyságát: a túlöntözött, gyakran és sok vízzel ellátott, valamint a vízhiányos gyep fogékonysága meghaladja az igény szerint és egyenletesen öntözött állományét. Egész évben fontos a gyep lombja vizes állapotának mielőbbi felszáradása, különösen hűvös időjáráskor.

Ezt elősegíthetjük a napközbeni, nem esti vagy éjszakai, öntözéssel, és a ritkább, de nagyobb vízadag alkalmazásával. Már a kert kialakításánál figyelembe kell venni, hogy a kert átszellőzhető legyen, zárt sövénysor vagy tömör kerítés ne akadályozza a kertben a szabad légáramlást. Egyenetlen, alkalmi, bőséges nitrogén műtrágyával a fűövek szöveti szerkezete lazává, sejtfalai vékonyakká válnak, ami kedvez a fuzárium gomba könnyű behatolásának, fertőzésének. Különösen őszi időszakban jelenthet súlyos veszélyt a nitrogén túladagolása.

Ne alkalmazzuk ősszel az év közben használt műtrágyákat! Helyettük a magas foszfor- és káliúrntartalmú, erre a célra kifejlesztett őszi kombinált műtrágyakeverékkel erősítsük meg a gyepet télire. Különösen fontos a talaj levegőzöttségének, vízelvezető képességének biztosítása még a tél előtt, ami a betegség megelőzésének fontos eszköze. Tavasszal, amint a léghőmérséklet eléri vagy meghaladja a 20 °C-ot, a gyep növekedése fokozódik, a fűszálak megerősődnek. Az ekkor adagolt nitrogén ezt a folyamatot erősíti, a fuzáriumos betegség jelentősége lecsökken. Az itt felsorolt termesztéstechnikai módszerek, bár nem egyenértékűek a kémia védelem hatásával, de erősítik a fű kondícióját, életerejét, természetes ellenálló képességét.

Kémiai védekezés

Az Európai Unió növényvédőszer-forgalmazási szabályai következtében számos, e gomba ellen ható gombaölő szert a forgalomból kivontak, kevés hatékony engedélyezett szer maradt a gyepvédelemre. Alapelv legyen a fungicidek felhasználásánál, hogy ha év közben és előző évben fellépett a fuzáriumos fűfoltosság, akkor érdemes ésszel Kezelést alkalmazni még az erős lehűlés előtt.

A talajban lakó alakja ellen a Polyversum (hatóanyaga: Pythium oligandrum) biológiai gombaölő szer ajánlott, a készítmény a Ill. forgalmi kategóriába és a biológiai gombaölőszerek csoportjába tartozik, emberre, állatra veszélytelen. Hatása kifejtéséhez a talajnak legalább a 1 O °C-ot el kell érnie, az enné kissé magasabb hőmérsékletnél kedvezőbb hatású. A Fusarium gomba mellett más, talajban lakó és gyökérkárosító gombák ellen is hat ez a készítmény, felszaporodásukat megakadályozza. Lomb- és talajvédelmi célra bőséges permetlé alkalmazásával a Switch 62,5 WG felszívódó hatású, szabad forgalmú gombaölő szer (hatóanyag: fludioxonil+ciprodinil) ajánlott. A foltos fűpusztulásnál, gyenge fertőzésnél lokális, a foltok és környékének permetezése is hatásos, elegendő lehet, ha a beteg gyepfelület körül az egészséges - még egészségesnek látszó - lombot is 30-50 cm szélességben éri a fungicid.

Forrás: Kerti hírmondó - dr. Némethy Zsuzsanna

Tartalomhoz tartozó címkék: Gyep és gyepápolás