A kis méretben, egyszerű kivitelben készült fóliasátor minden kertben jól kihasználható. A fagyérzékeny edényes dísznövények fagymentes teleltetésétől a tavaszi palántanevelésen keresztül az őszi termesztésen át sok célnak megfelel.
A FÓLIASÁTOR VÁZ.
A fóliasátrak bordái lehetnek ívesek (ekkor egy klasszikus, alagútszerű szerkezetet kapunk), illetve lehetnek hagyományos, sátor vagy kis ház formában rendezettek. A fóliasátrak fő szerkezeti elemei a váz, illetve az arra terített, kifeszített fólia. A váz leggyakrabban fából, műanyagból vagy fémből készül. A faszerkezet építése könnyű, az alapanyag beszerzése egyszerű, jól variálható. Hátránya, hogy a fa - még ha felületkezelő anyaggal be is vonták - nem időtál ló, a fóliasátorban közel állandó 100 % páratartalom miatt gyorsan tönkremegy.
A favázra illesztett fólia könnyen sérül, gyakran kiszakad. A műanyag váz könnyű, de kissé sérülékeny. A stabil szerkezet kialakításához több műanyag bordát kell kialakítani, míg a fa és fém elemeket ritkábbra is lehet tenni. A fólia könnyen rögzíthető egy műanyag vázon, illetve a fólia mozgásából eredő kopás sem olyan számottevő, mint pl. egy faszerkezetnél. A fémszerkezet előnye, hogy nagyon tartós. Hátránya, hogy az anyagköltség jelentős, a fóliasátor szükség szerinti áttelepítése pedig kissé nehézkes. A fólia fémvázra fektetésekor ügyeljünk rá, hogy azokon a részeken, ahol a fólia a vázhoz ér, fektessünk alá még egy réteget, vagy tekerjük körbe a vázat egy kis darab fóliával, hogy az élettartamot növeljük.
A FÓLIA
Kertészetekben, gazdaboltokban több típusú fóliát tudunk venni. A vastagságuk mellett meghatározó jellemzőjük az UV-tartósság. Ez egy fontos jellemző, ugyanis a fóliasátrak élettartamát a fólia UV-sugárzás hatására történő bomlása határozza meg. Minél hosszabban UV-tartós egy fólia, annál drágább. A 6 hónapos fólia 12x60 m-es tekercséhez képest egy 3 éves már dupla annyiba kerül. Egy pár négyzetméteres, kiskerti fóliasátorhoz természetesen nem lesz szükség egy teljes tekercsre, így olyan gazdaboltot keressünk, ahol méterre is árusítják. Érdemes minimum 2 évig UV-tartós fóliát választani, mert ennek még megfizethető a méterára, és a gyakorlatban a tényleges élettartama (hacsak fizikai sérülés nem éri) minimum kétszer ennyi.
A FÓLIA FESZÍTÉSE
Amikor a fóliát az elkészített vázra feszítjük, nagy gonddal járjunk el. Minden képpen szélcsendes időben végezzük ezt a folyamatot, hiszen a legkisebb fuvallat is úgy belekap a fóliába, mintha az egy vitorla volna, amely balesethez vezethet. Lehetőleg olyan napon végezzük ezt a munkálatot, amikor süt a nap. Így a fólia egy kicsit kitágul, és ebben az állapotában feszül a vázra. Ügyeljünk rá, hogy ne feszítsük ki nagyon, nehogy elszakadjon majd, amikor egy kicsit összemegy, ha elment a nap. Ha borult időben húzzuk a fóliát. akármennyire is megfeszítjük, laza lesz végül, ha kisüt a nap.
A váz körül alakítsunk ki egy árkot. A fólia körben minimum 50 cm-rel lógjon túl a vázon, bele az árokba. Feszítéskor egymással szemben, az árokban haladva tudjuk húzni és mindjárt rögzíteni is a fóliát. Szükség esetén vaskampókkal rögzíthetjük a sarkokat.
Fóliasátrunk lehetőség szerint teljes napsütést kapjon, főleg, ha termeszteni szeretnénk benne.Napjainkban egyre több kertben látni kisméretű, kertészet árudákban kapható, mobil szerkezeteket. Ezek tökéletesen megfelelnek a hobbikertészeknek, akik csak saját palánta nevelésére keresnek megoldást. A nagyobb méretű szerkezetek esetében azonban ügyelni kell arra, hogy bizonyos méret felett építésiengedély-köteles a fóliasátor telepítése.
Kerti tipp
Amennyiben a nyári hónapokban termesztéssel szeretnénk kihasználni a fóliánkat, be kell szerezni egy tekercs raschel hálót is. Ez a kertészeti kultúrák takarására, árnyékolására használt anyag kívülről a fóliasátorra terítve megóvja a növényeinket a túlmelegedéstől, égéstől. Leggyakrabban zöld színben találkozunk vele a gazdaboltokban, de ha tehetjük, inkább narancs- vagy citromsárgát válasszunk, mert ezeknek valamivel jobb a hatásfokuk.