Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk, miért érdemes a háztartásoknak gyűjteni az esővizet Magyarországon.
Nagyon röviden három pontban tudjuk ezt összefoglalni.
- Víztakarékosság: Magyarország azok közé az országok közé tartozik, ahol az éves csapadék nem egyenletesen oszlik meg az év folyamán. Van olyan időszak, amikor sok az eső, de olyan is, amikor száraz időszakok jellemzőek, ahogy ezt az idei nyáron is láthattuk. Az esővízgyűjtő hordók segítségével az ingatlantulajdonosok hatékonyan használhatják fel az esővizet, amikor az elérhető. Ezzel csökkenthető a háztartások függősége a vízvezetéki hálózattól, és hozzájárulhatunk a vízforrások megőrzéséhez.
- Környezetvédelem: Az esővízgyűjtő hordók használata környezetbarát megoldás, amely hozzájárulhat a fenntartható vízgazdálkodáshoz. Azzal, hogy csökkentjük a vezetékes víz felhasználását, csökkentjük a vízválság és a vízszennyezés kockázatát is.
- Önellátás: Az esővízgyűjtő hordók lehetővé teszik az önálló vízellátást, különösen szárazabb időszakokban. Nem kell aggódnunk a hirtelen vízszünetek miatt, és bármikor hozzáférhetünk az esővízhez saját házunk udvaráról. Ezt talán nem kell mondanunk azoknak, akiknél nyaranta egyre gyakoribb vízkorlátozásokat rendelnek el a hatóságok, hogy mennyire sokat jelenthet a kertnek!
Esővízgyűjtő hordók különböző méretei és típusai Magyarországon
Az esővízgyűjtő hordók kiválasztása során számos tényezőt kell figyelembe venni, például az elérhető helyet, a vízigényt és a stílust. Többféle méretű és típusú esővízgyűjtő hordó közül lehet válogatni, hogy megfeleljen az egyéni igényeknek és környezeti szempontoknak.
Különböző méretű esővízgyűjtő hordók
- Kompakt hordók (50-100 liter): Ezek a kisebb méretű hordók ideálisak kisebb kertekhez vagy teraszokhoz, ahol korlátozott a hely. Ezek a hordók könnyen telepíthetők és mozgathatók, és tökéletesek arra, hogy kis mennyiségű esővizet gyűjtsünk fel például növények locsolásához.
- Közepes méretű hordók (100-250 liter): Ezek már több vizet tudnak tárolni, ami nagyobb kertek locsolásához hasznos lehet. Ezek a hordók gyakran tartalmaznak tartalék helyet a víz tisztításához és a túlfolyó rendszerhez.
- Nagy űrtartalmú hordók (250 liter felett): Ha nagyobb mennyiségű esővizet szeretnél gyűjteni, például nagy kert vagy mezőgazdasági terület locsolásához, akkor a nagy űrtartalmú hordók lehetnek a megfelelő választás. Ezek általában speciális tervezéssel rendelkeznek a hatékony vízgyűjtéshez és tároláshoz.
- IBC tartályok (1000 liter): egy átlagos háztartásnál általában ezek az 1 köbméteres tartályok szokták a maximumot jelenteni, 1-2 ilyen a legtöbb esetben fedezi egy kert nyári öntözését.
- Föld alá süllyesztett tartályok (1000+ liter): van lehetőség 3-4-5 köbméteres vízgyűjtőkre is, ezek már föld alatti nagy tartályok, a vizet belőlük már csak szivattyúval lehet kiszedni, egy ilyen beszerelése milliós tételnek számít, átlag háztartások ritkán alkalmazzák.
Mekkora méretű esővízgyűjtőre van szükségem?
Ahhoz, hogy eldönthesd milyen vízgyűjtőbe fektetsz érdemes végiggondolnod a következőket:
Vízigény: Fontos megvizsgálni, mennyi vizet használunk fel rendszeresen kerti locsoláshoz vagy egyéb célokra. Ha tudod, akkor nézd meg, hogy pontosan mennyi víz ment el egy nyári szezonban öntözésre!
Elérhető hely: Ellenőrizd az elérhető teret, ahol a hordót elhelyeznéd. Be tudod kényelmesen rakni a csatorna alá? Stabilan áll, elfér és te is elférsz ha ki akarod szedni a vizet belőle? Ha slaggal együtt használnád, akkor el fog érni a növényekig?
Egyedi igények: Ha speciális igényeket tartasz szem előtt, például esztétikai szempontokat vagy extra funkciókat, választhatsz a különböző típusok közül.
Egyáltalán mennyi vizet tudok összegyűjteni?
Egy általános számítás alapján meg tudod saccolni, hogy évente mennyi csapadék esik nálad és ebből mennyit tudsz összegyűjteni.
Ehhez szükséged lesz az éves csapadékmennyiségre, amit ezen a térképen tudsz leolvasni, amit az Országos Meteorológiai Szolgálat készített.
Ebből láthatod, hogy hazánkban az alföldi részeken 5-700 milliméter, a hegyvidéki részeken pedig 800 milliméter közötti értékek vannak.
Ezen túl szükséged lesz még a tetőd területére is (természetesen csak azt számold, ahonnan a csatornáról ténylegesen el tudod vezetni a vizet).
Ezután már csak össze kell szoroznod a két értéket.
Például:
100 négyzetméteres tető x 600 mm csapadék = 60.000 liter, vagyis 60 köbméter esővíz érkezik a tetőre 1 év alatt.
Ezt egy az egyben nem fogod tudni be is fogni, egy része elpárolog (pl. nagyon kevés eső esik egy forró nyári napon, ez el se jut a csatornáig), egy része „elvész” (egy trópusi monszun szerű zápor során olyan sok esik, hogy nem képes a csatornád elvezetni).
Az általános szabály az szokott lenni, hogy az éves csapadékmennyiségnek 80%-a az, amit ténylegesen össze tudsz gyűjteni, az esővízgyűjtő tartályod mérete pedig ennek az elméleti maximumnak az 5%-a legyen (hisz nem egyszerre zúdul le az összes víz).
Tehát a fenti számítás alapján:
100 négyzetméteres tető x 600 mm éves csapadék x 0,8 (80%-os hatékonyság) x 0,05 (5%-a a teljes mennyiségnek) = 2400 liternyi, vagyis 2,4 köbméternyi esővízgyűjtő tartályt érdemes használnod.
Ez természetesen csak becslés, a konkrét számítást végezd el saját otthonodra.
Azt szoktuk javasolni, hogy kezdd el kicsiben, már egy 1-200 literes tartály is nagyszerű kiegészítő lehet, ha pedig úgy érzed, hogy még mindig túl sok esővíz megy kárba, akkor bármikor bővítheted a rendszert.
Mihez kezdj az összegyűjtött vízzel?
A legcélszerűbb öntözésre használni, ugyanis az így nyert víz nagyságrendekkel jobb a növények számára, mint a vezetékes, vagy kútból nyert víz.
A növények ehhez alkalmazkodtak a természetben, nincs benne klór, vagy egyéb vegyi anyag, ráadásul semleges PH-val bír.
A nagyon hideg kútvízhez képest kellemes hőmérsékletű, hisz viszonylag hosszú ideig áll a tartályban.
Sőt, a megfelelően tisztított, szűrt víz még akár akváriumba is felhasználható, hiszen az esővíz nincs telepakolva vegyszerekkel a vízmű által, illetve nem oldódott ki benne semmi károsanyag a hazánkban található elöregedett ivóvízcsövekből
Esővízgyűjtő hordók karbantartása
Az esővízgyűjtő hordók rendszeres karbantartása és tisztítása elengedhetetlen a hosszabb élettartam érdekében. Itt vannak néhány fontos tipp és útmutatás a hordók gondozásához:
1. Időről időre tisztítsd ki a hordót, hogy eltávolítsd a szennyeződéseket, amelyek fel fognak gyűlni függetlenül attól, hogy milyen szűrőt használsz. Használj meleg vizet és enyhe szappant vagy ecetet. Alaposan öblítsd ki, hogy eltávolítsd a maradék anyagokat, ha van lehetőséged használj magasnyomású mosót.
2. Ha a hordóhoz szűrőt használsz, rendszeresen ellenőrizd és tisztítsd meg őket. Ez megakadályozza a dugulást és biztosítja a hatékony vízgyűjtést.
3. Téli gondozás: Tél előtt ürítsd ki a hordót, hogy elkerüld a víz fagyását, ami károsíthatja a hordót. Az ürítés után hagyd nyitva a szellőzőkupakot, hogy a maradék nedvesség elpárologhasson. Tárold a hordót száraz helyen, fedd le, hogy megóvd a csapadéktól.
4. Nyáron rendszeresen ellenőrizd a szűrőket és a csapokat, hogy ne legyenek eldugulva vagy megsérülve. Az erős napsugárzás és a UV sugárzás károsíthatja a műanyag hordókat. Ha lehetőséged van rá, helyezd árnyékba vagy használj hordóvédőt a túlzott napfény ellen.
5. Az esővízgyűjtő hordó nyitott tetején használj szúnyoghálót vagy fedőt, hogy megakadályozd a rovarok bejutását, és megelőzd a vízszennyezést. Ne hagyd szabadon a vízfelületet, hogy megelőzd az algák elszaporodását!