Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezheted, amivel elfogadod az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.

Árnyékoló háló fajtái és felrakásának módjai

Profigazda.hu
Árnyékoló háló fajtái és felrakásának módjai
A következő interjúnkat Kovács Zoltánnal a Profigazda.hu ügyvezetőjével készítettük. Az árnyékoló hálókról beszélgettünk vele részletesen. Választ kaptunk többek között arra a kérdésre is, hogy milyen modern árnyékoló hálók léteznek, illetve milyen felrakási technikák ismertek.
Milyen árnyékoló hálók léteznek?

Az árnyékoló hálókat leginkább a sűrűségük és a színük alapján különböztetjük meg. Sokan, ha az árnyékoló hálót (más néven belátásgátló háló) hallják meg, akkor a régi krumpliszsákra gondolnak. Holott ma már léteznek igazán gyönyörű árnyékolóhálók, amelyek közelről sem hasonlítanak a Raschel hálóra. 

Árnyékoló hálóról véleményem szerint 90g/m2 felett lehet beszélni. A Nortene Extranet árnyékolói már UV védettek, így attól sem kell tartanunk, hogy 1-2 év alatt megeszi őket a nap. Ezek a modern árnyékolók nagyon sok évet kibírnak. 

A 90g/m2-es árnyékolók már egészen jó takarást biztosítanak, de azért kicsit át lehet látni rajtuk. Átláthatatlan árnyékolásról 250g/m2 felett beszélhetünk. Ezeken már közelről sem lehet átlátni. 

A 90g/m2-es árnyékolókon enyhén át lehet rajta látni, de csak sziluetteket lehet látni. Amennyiben teljes takarást szeretne válasszon sűrűbb árnyékolót, amelyen nem lehet egyáltalán átlátni. Vagy tedd fel két rétegben az Extranet árnyékolót, és ugyan azt a hatást tudod elérni.

80%-os takarású árnyékolóháló

95%-os takarású árnyékolóháló

Hogyan tegyem fel az árnyékolóhálót?

A felrakás nagyon egyszerű. Két ember kell hozzá és valamilyen kötöző. Azért kell két ember, mert akkor szép az árnyékoló, ha feszesen van feltéve és nincsenek benne gyűrődések. 

A következő videóban röviden bemutatjuk, hogy miként lehet feltenni a hálót gyorskötöző segítségével:

 

A következő rögzítőkből lehet válogatni, igény szerint.

Gyorskötöző: Az a vád szokta érni a gyorskötözőket, hogy gyorsan kiszívja az UV és elpattannak. Ez igaz is az egyszerűbb kötözőkre, de a Nortene gyorskötözői már UV védettek. Leteszteltük őket, több év alatt sem veszítenek a rugalmasságukból és nem válnak rideggé. Egy metszőollóval eltávolítható a felesleges kötöző. 

Rögzítő kapocs: Ezek is UV védett műanyagból készülnek. A kapcsokat át kell fűzni egy dróton és össze kell vele kapcsolni az árnyékolót.

Rögzítő zsineg: A gomblyukkal ellátott szőtt árnyékoló hálók rögzítéséhez ajánlott. Tartozék hozzá a tű, amivel át lehet bújtatni a zsineget a hálón.

Huzaldrót: Aki ragaszkodik a fémhez, annak jó választás lehet a huzaldrótra kifeszített árnyékolóháló. Érdemes vékonyabb huzaldrótot választani, amit könnyebb kezelni és hajlítani.

Az árnyékoló háló felszerelése, vágása és méretre szabása egyszerű. Bármelyik irányba vágható olló segítségével, vágás után sem bomlik.

Mire használható?
Segítségével könnyedén intim környezetet hozhatunk létre. Így elrejthetjük a kertünket, teraszunkat a kíváncsi szemek elől. Emellett jól fogja a szelet, így szelesebb területekre is jól használható, ha szeretnénk szélvédettebb területet létrehozni. Másik alkalmazási módja a mezőgazdaság, de erre most nem térnék ki.


Milyen színű hálók léteznek?
Nagyon széles a választék. Válogathatunk a zöld, barna, szürke, bézs, antracit színek közül is. Emellett vannak színes árnyékolók is, amelyeken különböző motívumok találhatóak. Például bambusz vagy rózsa mintás hálók.


Mennyit bír ki egy minőségi árnyékoló?
A modern, UV védett árnyékolók 8-12 évet simán kibírnak.  

Tartalomhoz tartozó címkék: Kerti kiegészítők