Indokolt tehát a pázsit karbantartása, megújítása, hiszen ezzel a kert egész képét egy csapásra felfrissíthetjük.
LAZÍTSUNK A nyáron összetömörödött talaj felelős elsősorban a pázsit rossz állapotáért. Az intenzív használat és a sok aszályos, meleg nap a talaj minőségét kedvezőtlenül befolyásolja, szerkezete tömöttebb lesz, az összenyomott, gyakran taposott fűfelület pedig leromlott állapotba kerül. Az ilyenkor szükséges gyeplevegőztetést és talajlazítást elvégezhetjük mély, hasogató gereblyézéssel, vagy vasvillával (ásóvillával) is. Utóbbi esetben a szerszámot a földbe szúrva, nyelének erőteljes előre-hátra mozgatásával lazíthatunk a közegen. Ez a művelet növeli a víz- és tápanyagellátás hatékonyságát, megemeli a talaj oxigénszintjét, így a gyökerek szó szerint fellélegezhetnek.
Nagyobb kerteknél talajlazító gépet is be lehet vetni, melyet nem szükséges megvásárolni, bérelni is lehet. A gyepszellőztetéshez a gereblye helyett beszerezhető egy ahhoz nagyon hasonló célszerszám, melyet bármelyik szaküzletben meg lehet találni. A szellőztetést, lazítást csak enyhén öntözött, nem túl nedves talaj esetében ajánlott elvégezni!
FELÜLVETÉS Nem csak a tömörödöttség jelenthet problémát, nagyon gyakori, hogy a pázsit foltokban erőteljesen kikopott. A megoldás egyszerű, már az ősz elejétől elkezdhető a felülvetés, vagy súlyos esetben az átfogó újrafüvesítés. Érdemes ezt még szeptemberben elkezdeni, így ugyanis az október végi, novemberi hajnali fagyok már egy megerősödött, begyökeresedett pázsitot találnak, melyet érdemben már nem tudnak károsítani. A kora őszi fűmagvetés, felülvetés rövid előkészületet is megkövetel, mindenképpen gyomirtást kell végezni, akár több alkalommal is.
Amennyiben a kertben nagyobb számban találhatók terebélyes, lombhullató fák, érdemes elgondolkodni a felülvetés tavaszra halasztásán, a lehulló levelek ugyanis hátráltatják a hajtások növekedését. A füvesítés persze ilyenkor is elvégezhető, de rendszeres és gyakori levélgereblyézést kíván meg.Összel a fűnyírások már ritkíthatók a nyári ütemhez képest, és szokás ilyentájt a vágási magasságot enyhén megemelni.
NYITOTT SZEMMEL A gyep nitrogénes műtrágyázását ebben az időszakban már mellőzni kell, mert az erőteljes növekedésösztönzés megzavarhatja a pázsit biológiai óráját, így az őszi hidegek is kárt okozhatnak, valamint az elvékonyodó szártövek miatt a gyep a tavaszi gombabetegségekre is fogékonyabb lesz. Szeptemberben érdemes többször alaposan megvizsgálni a gyepet, hogy nem látszanak-e gombabetegségek nyomai. Ha az eredmény pozitív, a kezelést ajánlott rögtön elkezdeni, mert a probléma télen magától megoldódni biztosan nem fog, legfeljebb nem lesz annyira szembetűnő, tavasszal viszont újra jelentkezik majd. Amennyiben korábban már megjelent a területen a hópenész nevű gombabetegség, jó ötlet kombinált műtrágya és gombaölő szer kihelyezésével védekezni.
Kerti tipp
Aki fűmagvetés helyett gyepszőnyeg lerakását tervezi, várjon vele a hónap végéig, de inkább október elejéig! A gyepszőnyeglerakás előnye, hogy azonnal birtokba vehető fűfelületet ad, hátránya, hogy a vetéshez képest drágább, illetve összetettebb előkészületeket igényel. A gyepszőnyeg lerakásához első alkalommal ajánlott szakember segítségét kérni.
Forrás: Kerti Hírmondó, Megyeri Szabolcs